statystyki

Zmiany w układzie nie obejmą przejętych pracowników

autor: ŁG28.09.2017, 07:29; Aktualizacja: 28.09.2017, 10:33

1 sierpnia przedsiębiorstwo przejęło część zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy. W poprzedniej firmie zatrudnionych obowiązywał zakładowy układ zbiorowy pracy (zuzp). Dowiedzieli się oni, że 1 września wszedł w życie protokół dodatkowy do tego układu, na mocy którego podwładnym dotychczasowego pracodawcy zwiększono dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych ze 150 proc. do 200 proc. Czy zmiana ta dotyczy także firmy, która przejęła zatrudnionych?

W okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do zatrudnionych stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci przed przejęciem, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Tak wynika z art. 2418 k.p. Zgodnie z przepisami wspomniane postanowienia stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu lub jego części na nowego pracodawcę (ten ostatni może jednak stosować do tych pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego zuzp). Po upływie okresu stosowania układu wynikające z niego (lub z innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy) warunki umów stosuje się do upływu okresu ich wypowiedzenia.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane