statystyki

Upadły przedsiębiorca bez składek. Nawet przed końcem postępowania

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska30.09.2017, 11:00
przedsiębiorca prawo

Od dnia ogłoszenia upadłości przedsiębiorca, nie prowadząc faktycznej działalności, nie podlega ubezpieczeniomźródło: ShutterStock

Zgodnie z ogólną zasadą osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania.

Przez wiele lat prowadziłem działalność gospodarczą. W 2015 r. wystąpiłem do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd ogłosił upadłość 10 czerwca 2015 r. Zakończenie postępowania upadłościowego sąd stwierdził dopiero 12 czerwca tego roku. Z jaką datą powinienem wyrejestrować działalność gospodarczą z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? Czy w okresie upadłości podlegałem ubezpieczeniom? Myślałem, że to syndyk składał za mnie deklaracje. Znajomy powiedział mi, że do czerwca powinienem sam za siebie opłacać składki.

Zgodnie z ogólną zasadą osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Użyte w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) określenie „wykonywanie działalności” wskazuje, że istotny jest tutaj element faktycznego prowadzenia działalności. Przedsiębiorca nadal więc może prowadzić swoją działalność od chwili zgłoszenia wniosku o upadłość do dnia wydania przez sąd orzeczenia o upadłości. Jeżeli to zrobi, wówczas podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, chyba że dojdzie do istotnego ograniczenia możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa (np. przez zabezpieczenie majątku dłużnika). Jednak z chwilą ogłoszenia upadłości upadły co do zasady traci zarząd, możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem stanowiącym masę upadłościową.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane