statystyki

Upadły przedsiębiorca bez składek. Nawet przed końcem postępowania

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska30.09.2017, 11:00
przedsiębiorca prawo

Od dnia ogłoszenia upadłości przedsiębiorca, nie prowadząc faktycznej działalności, nie podlega ubezpieczeniomźródło: ShutterStock

Zgodnie z ogólną zasadą osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania.

Przez wiele lat prowadziłem działalność gospodarczą. W 2015 r. wystąpiłem do sądu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd ogłosił upadłość 10 czerwca 2015 r. Zakończenie postępowania upadłościowego sąd stwierdził dopiero 12 czerwca tego roku. Z jaką datą powinienem wyrejestrować działalność gospodarczą z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? Czy w okresie upadłości podlegałem ubezpieczeniom? Myślałem, że to syndyk składał za mnie deklaracje. Znajomy powiedział mi, że do czerwca powinienem sam za siebie opłacać składki.

Zgodnie z ogólną zasadą osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Użyte w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) określenie „wykonywanie działalności” wskazuje, że istotny jest tutaj element faktycznego prowadzenia działalności. Przedsiębiorca nadal więc może prowadzić swoją działalność od chwili zgłoszenia wniosku o upadłość do dnia wydania przez sąd orzeczenia o upadłości. Jeżeli to zrobi, wówczas podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, chyba że dojdzie do istotnego ograniczenia możliwości prowadzenia przedsiębiorstwa (np. przez zabezpieczenie majątku dłużnika). Jednak z chwilą ogłoszenia upadłości upadły co do zasady traci zarząd, możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem stanowiącym masę upadłościową.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane