statystyki

Firma nie udzieli ulgi jednostce organizacyjnej gminy

autor: Michalina Topolewska28.09.2017, 09:14; Aktualizacja: 28.09.2017, 11:16

Przedsiębiorstwo, które ma prawo do udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), świadczy usługi sprzątania. Wśród jego kontrahentów jest m.in. gminny ośrodek kultury. Na skutek zmiany przepisów dotyczących podatku VAT faktura za wykonane usługi nie jest wystawiana na tę instytucję, ale na jednostkę samorządu terytorialnego. Czy mimo to firma może udzielać temu podmiotowi obniżeń we wpłatach na PFRON?

Obowiązująca od początku roku w stosunku do samorządów i ich jednostek organizacyjnych centralizacja VAT ma istotne znaczenie dla firm udzielających ulg we wpłatach na PFRON i pracodawców chcących z nich korzystać. Jednostki organizacyjne gminy, powiatu lub województwa nie rozliczają się jako odrębni płatnicy VAT, podatnikiem jest sama jednostka samorządu terytorialnego (JST). Gdy przedsiębiorstwo, które świadczy usługi na rzecz np. żłobka, przedszkola lub ośrodka pomocy społecznej, wystawia fakturę za wykonaną pracę, jako nabywcę wskazuje JST, a dopiero jako odbiorcę instytucję jej podlegającą. Takie określenie nabywcy jest zaś kluczowe, ponieważ firma nie może wystawić jednostce organizacyjnej informacji o kwocie ulgi we wpłacie na PFRON, a ta nie może skorzystać z obniżenia.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane