statystyki

Ograniczenie wyboru sądu pracy w umowie jest niedopuszczalne

autor: Anna Borysewicz30.09.2017, 07:30
Z kolei powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy wytacza się albo przed sąd właściwości ogólnej pozwanego albo ten, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, ewentualnie przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.

Z kolei powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy wytacza się albo przed sąd właściwości ogólnej pozwanego albo ten, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, ewentualnie przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.źródło: ShutterStock

Zamierzam zatrudnić na umowę o pracę osobę, która pochodzi z miejscowości znacznie oddalonej od siedziby firmy. Chciałbym w związku z tym zawrzeć w angażu postanowienie, że wszelkie ewentualne spory wynikające ze stosunku pracy będzie rozstrzygał sąd pracy właściwy dla pracodawcy. Czy taki zapis jest dopuszczalny?

Zgodnie z art. 46 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sporu (już wynikłego lub mogącego wyniknąć w przyszłości z oznaczonego stosunku prawnego) sądowi I instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy. Jest to tzw. umowa prorogacyjna. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy (jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub gdy powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym). Dopuszczalne jest także ograniczenie umową pisemną prawa wyboru powoda między kilkoma sądami właściwymi dla takich sporów. Pisemną umową stron nie można jednak zmienić wyłącznej właściwości miejscowej. A contrario zatem możliwe jest objęcie ową umową prorogacyjną właściwości miejscowej: przemiennej oraz ogólnej.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane