500 plus: Utrata unijnego stypendium jednak zmniejsza dochód

autor: Michalina Topolewska20.09.2017, 07:37; Aktualizacja: 20.09.2017, 08:27
Zaprzestanie pobierania stypendium stażowego z środków UE powinno być traktowane przez gminę jako utrata dochodu na takich samych zasadach, jak ma to miejsce wtedy, gdy dotyczy to stypendium finansowanego z środków krajowych.

Zaprzestanie pobierania stypendium stażowego z środków UE powinno być traktowane przez gminę jako utrata dochodu na takich samych zasadach, jak ma to miejsce wtedy, gdy dotyczy to stypendium finansowanego z środków krajowych.źródło: ShutterStock

Niezależnie od tego, jaka instytucja wypłaca świadczenie należne za staż oraz czy osoba je pobierająca jest zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy (PUP), to pieniądze z tego tytułu są traktowane jako dochód przy ubieganiu się o 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie.

Tak wynika z wyjaśnienia przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w związku ze zmianą przepisów przy wnioskowaniu o finansowe wsparcie na nowy okres świadczeniowy. Do 1 sierpnia br. było bowiem tak, że stypendia stażowe wypłacane bezrobotnym, które są finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a nie Funduszu Pracy, nie były umieszczone w katalogu dochodów nieopodatkowanych, wymienionym w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.), mającym zastosowanie również w przypadku świadczeń wychowawczych oraz z Funduszu Alimentacyjnego (FA). W konsekwencji na potrzeby przyznawania tych świadczeń nie były traktowane jako dochód i tym samym nie wliczały się do kryterium, od którego zależy uzyskanie pieniędzy na dzieci.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane