ZUS pomaga poszkodowanym przez nawałnicę

autor: Bożena Wiktorowska19.09.2017, 07:40; Aktualizacja: 19.09.2017, 10:05
ZUS posiada informacje o wysokości składek płaconych np. przez rzemieślników, taksówkarzy, twórców.

ZUS posiada informacje o wysokości składek płaconych np. przez rzemieślników, taksówkarzy, twórców.źródło: ShutterStock

Osoby ubiegające się o emeryturę lub rentę mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS. Dotyczy to sytuacji, kiedy dokumenty niezbędne do uzyskania świadczenia uległy zniszczeniu w wyniku sierpniowego kataklizmu.

– Wystarczy zgłosić ten fakt naszemu pracownikowi. Należy go także poinformować, jeśli ktoś zdecyduje się na przesłanie wniosku drogą listowną. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że braki w dokumentacji nie wynikają z zaniechania ubezpieczonego, lecz są następstwem szkód wyrządzonych przez nawałnicę – tłumaczy Krystyna Michałek z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

– Wysyłaliśmy do wszystkich poszkodowanych gmin i powiatów propozycje pomocy. Możemy skierować do samorządów doradców emerytalnych, którzy pomogą w skompletowaniu dokumentów osobom zainteresowanym przejściem na emeryturę w obniżonym wieku. W ten sposób nie będą musieli jechać daleko, żeby dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby jak najszybciej uzyskać świadczenie – dodaje Krzysztof Cieszyński z oddziału w Gdańsku.

– Może się okazać, że będziemy występować do byłych pracodawców o uzupełnienie brakującej dokumentacji dotyczącej okresów zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Od 1999 r. wszyscy ubezpieczeni mają indywidualne konta, więc od tego roku łatwiej odtworzyć brakujące okresy. O wiele trudniej będzie w przypadku dokumentów wystawionych przed wyżej wymienioną datą – wyjaśnia Krystyna Michałek. – Ale będziemy się starać pomóc w oparciu o posiadaną bazę zlikwidowanych przedsiębiorstw – dodaje.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane