statystyki

ZUS pomaga poszkodowanym przez nawałnicę

autor: Bożena Wiktorowska19.09.2017, 07:40; Aktualizacja: 19.09.2017, 10:05
ZUS posiada informacje o wysokości składek płaconych np. przez rzemieślników, taksówkarzy, twórców.

ZUS posiada informacje o wysokości składek płaconych np. przez rzemieślników, taksówkarzy, twórców.źródło: ShutterStock

Osoby ubiegające się o emeryturę lub rentę mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS. Dotyczy to sytuacji, kiedy dokumenty niezbędne do uzyskania świadczenia uległy zniszczeniu w wyniku sierpniowego kataklizmu.

– Wystarczy zgłosić ten fakt naszemu pracownikowi. Należy go także poinformować, jeśli ktoś zdecyduje się na przesłanie wniosku drogą listowną. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że braki w dokumentacji nie wynikają z zaniechania ubezpieczonego, lecz są następstwem szkód wyrządzonych przez nawałnicę – tłumaczy Krystyna Michałek z oddziału ZUS w Bydgoszczy.

– Wysyłaliśmy do wszystkich poszkodowanych gmin i powiatów propozycje pomocy. Możemy skierować do samorządów doradców emerytalnych, którzy pomogą w skompletowaniu dokumentów osobom zainteresowanym przejściem na emeryturę w obniżonym wieku. W ten sposób nie będą musieli jechać daleko, żeby dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby jak najszybciej uzyskać świadczenie – dodaje Krzysztof Cieszyński z oddziału w Gdańsku.

– Może się okazać, że będziemy występować do byłych pracodawców o uzupełnienie brakującej dokumentacji dotyczącej okresów zatrudnienia oraz wysokości zarobków. Od 1999 r. wszyscy ubezpieczeni mają indywidualne konta, więc od tego roku łatwiej odtworzyć brakujące okresy. O wiele trudniej będzie w przypadku dokumentów wystawionych przed wyżej wymienioną datą – wyjaśnia Krystyna Michałek. – Ale będziemy się starać pomóc w oparciu o posiadaną bazę zlikwidowanych przedsiębiorstw – dodaje.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane