statystyki

ZUS-owi także przysługuje skarga pauliańska

autor: Michał Culepa18.09.2017, 19:00
Jeżeli wskutek umowy dłużnik ZUS wyzbył się majątku tylko w celu uniknięcia obowiązku zapłaty długów składkowych, to zakład ma prawo dochodzić swoich należności także od osób trzecich.

Jeżeli wskutek umowy dłużnik ZUS wyzbył się majątku tylko w celu uniknięcia obowiązku zapłaty długów składkowych, to zakład ma prawo dochodzić swoich należności także od osób trzecich.źródło: ShutterStock

Zakład ma prawo sięgnąć do przepisów prawa cywilnego, gdy w grę wchodzi świadome ukrywanie majątku.

Źródłem sprawy były dwie umowy darowizny, w wyniku których Przemysław O. otrzymał od swojej matki dwie nieruchomości o łącznej wartości około 4 mln zł. Problem polegał jednak na tym, że matka obdarowanego, prowadząca działalność gospodarczą, miała dług w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z tytułu niezapłaconych składek, przekraczający wraz z odsetkami kwotę 1,5 mln zł. ZUS prowadził już wobec niej postępowanie egzekucyjne, ale w jego toku okazało się, że nie można ustanowić zabezpieczenia na nieruchomości, bo dłużniczka nie jest już ich właścicielem – podarowała je swojemu synowi.

ZUS nie złożył jednak broni i skierował do sądu tzw. skargę pauliańską – roszczenie wynikające z art. 527 k.c. Zgodnie z tym przepisem, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane