statystyki

ZUS-owi także przysługuje skarga pauliańska

autor: Michał Culepa18.09.2017, 19:00
Jeżeli wskutek umowy dłużnik ZUS wyzbył się majątku tylko w celu uniknięcia obowiązku zapłaty długów składkowych, to zakład ma prawo dochodzić swoich należności także od osób trzecich.

Jeżeli wskutek umowy dłużnik ZUS wyzbył się majątku tylko w celu uniknięcia obowiązku zapłaty długów składkowych, to zakład ma prawo dochodzić swoich należności także od osób trzecich.źródło: ShutterStock

Zakład ma prawo sięgnąć do przepisów prawa cywilnego, gdy w grę wchodzi świadome ukrywanie majątku.

Źródłem sprawy były dwie umowy darowizny, w wyniku których Przemysław O. otrzymał od swojej matki dwie nieruchomości o łącznej wartości około 4 mln zł. Problem polegał jednak na tym, że matka obdarowanego, prowadząca działalność gospodarczą, miała dług w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z tytułu niezapłaconych składek, przekraczający wraz z odsetkami kwotę 1,5 mln zł. ZUS prowadził już wobec niej postępowanie egzekucyjne, ale w jego toku okazało się, że nie można ustanowić zabezpieczenia na nieruchomości, bo dłużniczka nie jest już ich właścicielem – podarowała je swojemu synowi.

ZUS nie złożył jednak broni i skierował do sądu tzw. skargę pauliańską – roszczenie wynikające z art. 527 k.c. Zgodnie z tym przepisem, gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane