statystyki

Kiedy poszkodowany w wypadku przy pracy traci prawo do odszkodowania

autor: Maciej Ambroziewicz17.09.2017, 12:00
wypadek przy pracy

Tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposób ich dokumentowania określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracyźródło: ShutterStock

Pracownik naszej firmy udał się bez zgody pracodawcy na spotkanie służbowe swoim prywatnym samochodem i uległ wypadkowi. Czy może liczyć na świadczenia odszkodowawcze z tytułu tego zdarzenia?

Samo skorzystanie przez pracownika z prywatnego pojazdu nie stanowi podstawy do pozbawienia go prawa do odszkodowania. Żaden przepis nie zakazuje takich praktyk, a pracownik, wykonując obowiązki służbowe, może korzystać z dowolnych środków lokomocji dostosowanych do rodzaju wykonywanej pracy.

Z pytania nie wynika, czy w tym przypadku poszkodowany pracownik złamał przepisy prawa o ruchu drogowym, czy może do wypadku doszło nie z jego winy, a także czy uszczerbek na zdrowiu stwierdzono w trybie przewidzianym przepisami rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. To ważne informacje, bo prawo do świadczeń będzie uzależnione od ustaleń zespołu badającego przyczyny i okoliczności zdarzenia, a zwłaszcza od naruszenia (lub nie) przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, a także od stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu.

Działania po zdarzeniu


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane