statystyki

Kiedy poszkodowany w wypadku przy pracy traci prawo do odszkodowania

autor: Maciej Ambroziewicz17.09.2017, 12:00
wypadek przy pracy

Tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposób ich dokumentowania określają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracyźródło: ShutterStock

Pracownik naszej firmy udał się bez zgody pracodawcy na spotkanie służbowe swoim prywatnym samochodem i uległ wypadkowi. Czy może liczyć na świadczenia odszkodowawcze z tytułu tego zdarzenia?

Samo skorzystanie przez pracownika z prywatnego pojazdu nie stanowi podstawy do pozbawienia go prawa do odszkodowania. Żaden przepis nie zakazuje takich praktyk, a pracownik, wykonując obowiązki służbowe, może korzystać z dowolnych środków lokomocji dostosowanych do rodzaju wykonywanej pracy.

Z pytania nie wynika, czy w tym przypadku poszkodowany pracownik złamał przepisy prawa o ruchu drogowym, czy może do wypadku doszło nie z jego winy, a także czy uszczerbek na zdrowiu stwierdzono w trybie przewidzianym przepisami rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. To ważne informacje, bo prawo do świadczeń będzie uzależnione od ustaleń zespołu badającego przyczyny i okoliczności zdarzenia, a zwłaszcza od naruszenia (lub nie) przez pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, a także od stwierdzonego uszczerbku na zdrowiu.

Działania po zdarzeniu


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane