statystyki

NFZ nie pokryje podwyżek pielęgniarek w domach pomocy

autor: Michalina Topolewska14.09.2017, 07:53; Aktualizacja: 14.09.2017, 10:30
Powiaty muszą znaleźć pieniądze na podwyżki, bo zatrudnieni w DPS to pracownicy samorządu

Powiaty muszą znaleźć pieniądze na podwyżki, bo zatrudnieni w DPS to pracownicy samorząduźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Zdrowia (MZ) nie zamierza podejmować działań, które pozwoliłyby na zwiększenie wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej (DPS).

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez resort w związku ze stanowiskiem podjętym przez Związek Powiatów Polskich (ZPP). Samorządowcy wskazywali w nim na różnice występujące w statusie pielęgniarek, które pracują w DPS, i tych, dla których pracodawcą są podmioty lecznicze. Sprowadzają się one głównie do tego, że pensje tych pierwszych nie są finansowane ze środków NFZ i dlatego nie zostały objęte systemem podwyżek przewidzianych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1146).

To też powoduje występowanie znaczących dysproporcji w wysokości płac pielęgniarek, mimo, że – jak zwraca uwagę ZPP zakres obowiązków i odpowiedzialności pielęgniarek zajmujących się mieszkańcami DPS jest niejednokrotnie większy. W związku z tym związek skierował do MZ, a także do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej apel o wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na finansowanie personelu medycznego w DPS ze środków przeznaczonych na świadczenia opieki zdrowotnej.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane