statystyki

NFZ nie pokryje podwyżek pielęgniarek w domach pomocy

autor: Michalina Topolewska14.09.2017, 07:53; Aktualizacja: 14.09.2017, 10:30
Powiaty muszą znaleźć pieniądze na podwyżki, bo zatrudnieni w DPS to pracownicy samorządu

Powiaty muszą znaleźć pieniądze na podwyżki, bo zatrudnieni w DPS to pracownicy samorząduźródło: ShutterStock

 Ministerstwo Zdrowia (MZ) nie zamierza podejmować działań, które pozwoliłyby na zwiększenie wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej (DPS).

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez resort w związku ze stanowiskiem podjętym przez Związek Powiatów Polskich (ZPP). Samorządowcy wskazywali w nim na różnice występujące w statusie pielęgniarek, które pracują w DPS, i tych, dla których pracodawcą są podmioty lecznicze. Sprowadzają się one głównie do tego, że pensje tych pierwszych nie są finansowane ze środków NFZ i dlatego nie zostały objęte systemem podwyżek przewidzianych w rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1146).

To też powoduje występowanie znaczących dysproporcji w wysokości płac pielęgniarek, mimo, że – jak zwraca uwagę ZPP zakres obowiązków i odpowiedzialności pielęgniarek zajmujących się mieszkańcami DPS jest niejednokrotnie większy. W związku z tym związek skierował do MZ, a także do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej apel o wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na finansowanie personelu medycznego w DPS ze środków przeznaczonych na świadczenia opieki zdrowotnej.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane