statystyki

Wyższa płaca minimalna to także wyższe świadczenia, składki i odszkodowania. Sprawdź dokładne stawki

autor: Łukasz Guza14.09.2017, 07:27; Aktualizacja: 14.09.2017, 13:46
Od nowego roku firmy będą musiały więc podwyższyć o 100 zł wynagrodzenie brutto pracowników zarabiających najniższe pensje (według szacunkowych danych jest to ok. 1,36 mln osób), a o 70 gr – najniższą stawkę godzinową dla zlecenio- i usługobiorców.

Od nowego roku firmy będą musiały więc podwyższyć o 100 zł wynagrodzenie brutto pracowników zarabiających najniższe pensje (według szacunkowych danych jest to ok. 1,36 mln osób), a o 70 gr – najniższą stawkę godzinową dla zlecenio- i usługobiorców.źródło: ShutterStock

Przyszłoroczna podwyżka minimalnej płacy oznacza wzrost wysokości świadczeń, składek i odszkodowań, które są z nią powiązane.

Od 1 stycznia 2018 r. minimalne wynagrodzenie pracowników będzie wynosić 2100 zł miesięcznie. Z kolei najniższa pensja dla zleceniobiorców i samozatrudnionych wyniesie 13,70 gr za godzinę wykonywania usług. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2018 r., które przyjęto na ostatnim posiedzeniu rządu.

Od nowego roku firmy będą musiały więc podwyższyć o 100 zł wynagrodzenie brutto pracowników zarabiających najniższe pensje (według szacunkowych danych jest to ok. 1,36 mln osób), a o 70 gr – najniższą stawkę godzinową dla zlecenio- i usługobiorców. Warto przypomnieć, że dotyczy to także zatrudnionych, którzy w 2018 r. rozpoczną swoją karierę zawodową. Nie obowiązuje już zasada, zgodnie z którą w pierwszym roku pracy należało im wypłacać jedynie 80 proc. najniższego wynagrodzenia.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Iście mądry sposób(2017-09-15 08:21) Zgłoś naruszenie 30

  Już za Gierka mówiono "nie cieszcie się Osły że płace wrosły ,ja ceny podwoje i tak wyjdę na swoje"czyli 500+!--wszak problem nie w płacy minimalnej lecz na zróżnicowaniu jej w zależności od skomplikowania i uprawnień oraz we wzmocnieni złotówki aby np. w Austrii ,czy Chorwacji było nas stać na piwo.

  Odpowiedz
 • Tomek(2017-09-15 05:49) Zgłoś naruszenie 00

  ... i wyższe bezrobocie wśród niewykwalifikowanej kadry

  Odpowiedz
 • i(2017-09-16 09:13) Zgłoś naruszenie 00

  najlepiej dla studentow ,zarabiają ,nawet takie stawki ,co niektorzy nie mają pracy ,albo minmalną , po studiach ,lub po długoletnim stazu ,pracodawcy sie oglaszają na zatrudnianie studentow ,bo za takiego nic nie musi placic ,zadnych skladek ,,jeszcze sie nie wyuczył ,a wyprzeda tych juz ,po i wykwalifikowanych ,,nigdzie za granicą tak niema ,zakaz zatrudniania na dziennych studiach ,,ale co takiemu pracodawcy cos zrobi ,kto skontroluje ,dostaje dotacje ,zatrudnia kogo chce ,płaci ile chce ,wystarczy sprawdzic ,na ofertach ile prponują ,za jaką stawkę ,na rowni ,co doswiadczonemu ,takim to wszystko wolno i bez wyjazdu za granicę ,firmy wspiera tak u nas RP ,

  Odpowiedz
 • ???(2017-09-15 08:23) Zgłoś naruszenie 00

  Ostatnio jest tendencja zamieniania jednego etatu odpowiedzialnej pracy na póltora najnizszej. Mniejszy stres i wychodzi sie finansowo lepiej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane