statystyki

Z obawy przed wypadkiem dla delegowanych polskie bhp

autor: Karolina Topolska14.09.2017, 11:39; Aktualizacja: 14.09.2017, 13:22
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Pracodawca, na którego terenie wykonują prace osoby zatrudnione przez różnych pracodawców, ma obowiązek dostarczać tym pracodawcom, w celu przekazania pracownikom, także innych informacji, o których mowa w art. 2071 k.p.źródło: ShutterStock

Prawo UE nakazuje zapewniać delegowanym minimalne warunki zatrudnienia obowiązujące w kraju, w którym mają świadczyć pracę. To jednak bywa niełatwe. W przypadku delegowania pracowników do Polski problematyczne są m.in. obowiązki z zakresu bhp, a zwłaszcza to, czy powinni oni zostać poddani u nas badaniom lekarskim i szkoleniom z zakresu bhp, czy też wystarczy przeprowadzenie ich za granicą. O problemie pisaliśmy już na łamach Kadr i Płac („Delegowanie: są wątpliwości, jak wypełniać obowiązki z zakresu bhp” oraz „PIP vs. resort. Spór o badania lekarskie i szkolenia bhp” – DGP nr 144 z 27 lipca 2017 r.).

Państwowa Inspekcja Pracy wskazywała do tej pory, że zwłaszcza w razie wątpliwości co do adekwatności badań lekarskich pod kątem stanowiska pracy oraz potrzeby przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego należałoby wykonywać je w Polsce. Niejednokrotnie tego właśnie wymagali inspektorzy w trakcie kontroli. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznało jednak, że PIP nie może tego robić, bo jest to wbrew prawu UE. Obecnie inspekcja nadal jednak podtrzymuje swoje zastrzeżenia.

Kogo więc pracodawcy mają słuchać i jak postępować? Wbrew pozorom nie jest to tylko strapienie firm zagranicznych, ale także polskich, które w praktyce przejmują do wykonania realizację wymogów naszego prawa. Zresztą niektóre obowiązki z zakresu bhp wprost nakłada na nie kodeks pracy. Pojawia się również pytanie, czy polskie firmy mogą ponosić odpowiedzialność w razie wystąpienia wypadku przy pracy.

Stanowisko PIP (wyciąg)


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane