statystyki

Z obawy przed wypadkiem dla delegowanych polskie bhp

autor: Karolina Topolska14.09.2017, 11:39; Aktualizacja: 14.09.2017, 13:22
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Pracodawca, na którego terenie wykonują prace osoby zatrudnione przez różnych pracodawców, ma obowiązek dostarczać tym pracodawcom, w celu przekazania pracownikom, także innych informacji, o których mowa w art. 2071 k.p.źródło: ShutterStock

Prawo UE nakazuje zapewniać delegowanym minimalne warunki zatrudnienia obowiązujące w kraju, w którym mają świadczyć pracę. To jednak bywa niełatwe. W przypadku delegowania pracowników do Polski problematyczne są m.in. obowiązki z zakresu bhp, a zwłaszcza to, czy powinni oni zostać poddani u nas badaniom lekarskim i szkoleniom z zakresu bhp, czy też wystarczy przeprowadzenie ich za granicą. O problemie pisaliśmy już na łamach Kadr i Płac („Delegowanie: są wątpliwości, jak wypełniać obowiązki z zakresu bhp” oraz „PIP vs. resort. Spór o badania lekarskie i szkolenia bhp” – DGP nr 144 z 27 lipca 2017 r.).

Państwowa Inspekcja Pracy wskazywała do tej pory, że zwłaszcza w razie wątpliwości co do adekwatności badań lekarskich pod kątem stanowiska pracy oraz potrzeby przeprowadzenia instruktażu stanowiskowego należałoby wykonywać je w Polsce. Niejednokrotnie tego właśnie wymagali inspektorzy w trakcie kontroli. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznało jednak, że PIP nie może tego robić, bo jest to wbrew prawu UE. Obecnie inspekcja nadal jednak podtrzymuje swoje zastrzeżenia.

Kogo więc pracodawcy mają słuchać i jak postępować? Wbrew pozorom nie jest to tylko strapienie firm zagranicznych, ale także polskich, które w praktyce przejmują do wykonania realizację wymogów naszego prawa. Zresztą niektóre obowiązki z zakresu bhp wprost nakłada na nie kodeks pracy. Pojawia się również pytanie, czy polskie firmy mogą ponosić odpowiedzialność w razie wystąpienia wypadku przy pracy.

Stanowisko PIP (wyciąg)


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane