statystyki

Zamiast odpoczynku – praca. Jednak rekompensata za nią nie zawsze taka sama

autor: Marek Rotkiewicz14.09.2017, 11:39; Aktualizacja: 14.09.2017, 13:06
Jeżeli pracodawca dokona rozliczenia finansowego takich nadgodzin, pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie za pracę powiększone o dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia (art. 1511 k.p.).

Jeżeli pracodawca dokona rozliczenia finansowego takich nadgodzin, pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie za pracę powiększone o dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia (art. 1511 k.p.).źródło: ShutterStock

Pracownik pracuje w systemie równoważnym, zasadniczo po 10–12 godzin dziennie, przez różną liczbę dni w tygodniu. Dni pracy wyznaczane są od poniedziałku do piątku. W jaki sposób rozliczać jego pracę w wolną sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny w tygodniu (wyznaczony w harmonogramie ze względu na wydłużenia dobowe czasu pracy)?

Za pracę w wolne soboty i niedziele pracownik powinien otrzymać dzień wolny od pracy, a jeżeli praca w te dni przekraczała dobową normę czasu pracy, za przekroczenie powyżej ośmiu godzin także wynagrodzenie z dodatkiem lub czas wolny. Praca w dni wolne harmonogramowo, czyli dodatkowe dni wolne związane ze stosowaniem systemu równoważnego, najczęściej będzie skutkowała powstaniem nadgodzin średniotygodniowych, a niekiedy również i dobowych.


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane