statystyki

Zamiast odpoczynku – praca. Jednak rekompensata za nią nie zawsze taka sama

autor: Marek Rotkiewicz14.09.2017, 11:39; Aktualizacja: 14.09.2017, 13:06
Jeżeli pracodawca dokona rozliczenia finansowego takich nadgodzin, pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie za pracę powiększone o dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia (art. 1511 k.p.).

Jeżeli pracodawca dokona rozliczenia finansowego takich nadgodzin, pracownik powinien otrzymać normalne wynagrodzenie za pracę powiększone o dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. lub 100 proc. wynagrodzenia (art. 1511 k.p.).źródło: ShutterStock

Pracownik pracuje w systemie równoważnym, zasadniczo po 10–12 godzin dziennie, przez różną liczbę dni w tygodniu. Dni pracy wyznaczane są od poniedziałku do piątku. W jaki sposób rozliczać jego pracę w wolną sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny w tygodniu (wyznaczony w harmonogramie ze względu na wydłużenia dobowe czasu pracy)?

Za pracę w wolne soboty i niedziele pracownik powinien otrzymać dzień wolny od pracy, a jeżeli praca w te dni przekraczała dobową normę czasu pracy, za przekroczenie powyżej ośmiu godzin także wynagrodzenie z dodatkiem lub czas wolny. Praca w dni wolne harmonogramowo, czyli dodatkowe dni wolne związane ze stosowaniem systemu równoważnego, najczęściej będzie skutkowała powstaniem nadgodzin średniotygodniowych, a niekiedy również i dobowych.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane