statystyki

MRPiPS: Najpierw regulamin, potem związek zawodowy

autor: Karolina Topolska14.09.2017, 11:39; Aktualizacja: 14.09.2017, 12:39

Czy mając zapis w regulaminie wynagradzania mówiący o nietworzeniu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca (zatrudniający więcej niż 19, ale mniej niż 50 osób) musi utworzyć taki fundusz na wniosek związku zawodowego? Na to pytanie próbowaliśmy już odpowiedzieć na łamach Kadr i Płac („Regulamin wynagradzania, a nie związek zawodowy, zadecyduje o utworzeniu zfśs. I to mimo zmiany prawa” 3 sierpnia 2017 r., DGP nr 149).

Przypomnijmy: chodzi o sytuację, gdy utworzenie zfśs zależy od woli związku zawodowego, a jednocześnie u pracodawcy obowiązują przepisy wewnętrzne postanawiające o jego nietworzeniu. Zgodnie z art. 3 ust. 1c ustawy z 4 marca 1994 r. o zfśs (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.) obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. przy zatrudnieniu od 20, ale poniżej 50 pracowników, pracodawca ma obowiązek utworzenia funduszu tylko na wniosek związku zawodowego. Co jednak w przypadku, gdy taki pracodawca jeszcze w 2016 r. wprowadził do regulaminu wynagradzania zapis o nietworzeniu zfśs – zgodnie z art. 4 ustawy – a teraz pojawia się u niego organizacja związkowa, która żąda jego utworzenia?

Eksperci nie byli jednomyślni, czy decydujące znaczenie ma wola związku zawodowego, czy zapis w regulaminie wynagradzania. O zajęcie stanowiska w tej sprawie poprosiliśmy więc Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort opowiedział się za tym drugim.

Stanowisko MRPiPS z 24 sierpnia 2017 r.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane