statystyki

Przy faktoringu można udzielać ulg na PFRON

autor: Michalina Topolewska11.09.2017, 19:00
Wywiązywanie się z zobowiązania przez kupującego poprzez terminowe dokonanie płatności na rzecz podmiotu wskazanego przez sprzedającego jest dopuszczalnym prawnie sposobem regulowania płatności uprawniającym do udzielenia ulgi.

Wywiązywanie się z zobowiązania przez kupującego poprzez terminowe dokonanie płatności na rzecz podmiotu wskazanego przez sprzedającego jest dopuszczalnym prawnie sposobem regulowania płatności uprawniającym do udzielenia ulgi.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorstwo może wystawiać informacje o obniżeniu opłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kontrahentom, którzy należności za zakupione usługi będą przekazywać na konto firmy będącej faktorem.

Tak wynika z interpretacji przepisów wydanej przez fundusz jednemu z pracodawców (DW.050.10.2017.RCZ). Dotyczyła ona zasad udzielania ulg we wpłatach na PFRON na podstawie art. 22 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.). Firma, która zwróciła się o wykładnię przepisów, ma status zakładu pracy chronionej (ZPChr) i spełnia kryteria do udzielania obniżek podmiotom, które kupują jej usługi. Jednocześnie zamierza zawrzeć umowę factoringu z bankiem. Będzie ona się sprowadzać do tego, że kontrahenci ZPChr będą po otrzymaniu faktury VAT zobowiązani do wpłacania należności bezpośrednio na rachunek faktora, czyli banku.

Jednak w związku z tymi planami firma zastanawia się, czy będzie mogła dalej udzielać ulg. W pytaniu skierowanym do funduszu wskazuje, że przepisy ustawy o rehabilitacji nie wskazują wprost, czy płatność ma nastąpić na rachunek sprzedawcy.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane