Zastąpienie starej legitymacji niepełnosprawnego nową bez opłaty

autor: Michalina Topolewska11.09.2017, 07:53; Aktualizacja: 11.09.2017, 09:58
Nie bez znaczenia jest też to, że na nowym dokumencie stopień niepełnosprawności (podobnie jak kod dysfunkcji zdrowotnej) jest umieszczany fakultatywnie, jeżeli chce tego zainteresowana osoba.

Nie bez znaczenia jest też to, że na nowym dokumencie stopień niepełnosprawności (podobnie jak kod dysfunkcji zdrowotnej) jest umieszczany fakultatywnie, jeżeli chce tego zainteresowana osoba.źródło: ShutterStock

Powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie może wymagać opłaty za wydanie legitymacji według nowego wzoru osobie, która dysponuje ważnym dokumentem uprawniającym do ulg i zniżek. Nie jest ona bowiem duplikatem. Tak wynika z informacji przedstawionej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), która dotyczy obowiązującego od 1 września br. nowego blankietu legitymacji.

Wprawdzie przepisy przewidują, że dokumenty wystawione do końca sierpnia zachowują ważność na czas w nich określony (co oznacza, że nie jest konieczna ich wymiana), ale do powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności już zgłaszają się osoby, które chcą uzyskać legitymację według nowego wzoru.

– Są one ładniejsze i wygodniejsze, bo mają format dowodu osobistego. Poza tym osoby niepełnosprawne wskazują, że nowa legitymacja jest podobna do tych obowiązujących w innych krajach UE. Jej posiadanie ułatwi im więc korzystanie z różnego typu uprawnień, np. na lotniskach czy podczas zagranicznych wyjazdów – mówi Lidia Gugała, przewodnicząca powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Szczecinie.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane