Urlop wychowawczy można skrócić bez zgody szefa

autor: łg07.09.2017, 10:20; Aktualizacja: 07.09.2017, 10:41
dziecko, niemowlę

Nie można także zapominać, że po skróceniu wspomnianego urlopu zatrudniony powinien stawić się do firmy bez odrębnego wezwaniaźródło: ShutterStock

Pracownica chciała mieć więcej czasu na opiekę nad dzieckiem. Dlatego skorzystała z urlopu wychowawczego. We wniosku o jego udzielenie wskazała, że ma on trwać do maja 2020 r. Zatrudniona postanowiła jednak skrócić swoją nieobecność w pracy i wrócić do zadań służbowych od października 2017 r. Czy pracodawca musi się na to zgodzić?

Kodeks pracy przewiduje możliwość skrócenia urlopu wychowawczego i wcześniejszego powrotu do pracy. Zgodnie z art. 1863 k.p. zgoda zatrudniającego w takim przypadku nie jest wymagana, jeżeli podwładny zawiadomił go o skróceniu urlopu najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego powrotu do pracy.

Oznacza to, że po tym terminie po stronie zatrudnionego powstaje obowiązek stawienia się w pracy, a po stronie pracodawcy – dopuszczenia podwładnego do wykonywania zadań. Jeżeli jednak planowany przez pracownika powrót do firmy ma nastąpić w terminie krótszym niż 30 dni, wówczas decyzja taka wymaga aprobaty zatrudniającego. Jej brak skutkuje możliwością powrotu nie wcześniej niż po 30 dniach od dnia złożenia zawiadomienia.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane