statystyki

Poradnia kadrowa: Kiedy złamanie ręki będzie wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy

autor: Maciej Ambroziewicz, Anna Borysewicz07.09.2017, 08:44; Aktualizacja: 07.09.2017, 09:00
Różnica między wypadkiem przy pracy i takim, który wystąpił podczas podróży służbowej, dotyczy okoliczności wypadku

Różnica między wypadkiem przy pracy i takim, który wystąpił podczas podróży służbowej, dotyczy okoliczności wypadkuźródło: ShutterStock

Przebywający w delegacji pracownik, zatrudniony na stanowisku przedstawiciela handlowego, złamał rękę podczas dojazdu do klienta. Czy takie zdarzenie należy potraktować jako wypadek przy pracy czy może zrównany z wypadkiem przy pracy?

Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: u.u.w.), za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

1) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

2) podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Ponadto, zgodnie z art. 3 ust. 2 u.u.w., na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w tej ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

1) w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone w ust. 1, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;

2) podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;

3) przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Różnica między wypadkiem przy pracy i takim, który wystąpił podczas podróży służbowej, dotyczy okoliczności wypadku, a w szczególności tego, że wypadek przy pracy powinien pozostawać w związku z pracą, natomiast wypadek podczas podróży służbowej musi się wiązać z wykonywaniem zadań powierzonych na czas tej podróży. Przy kwalifikowaniu danego zachowania jako pozostającego w związku z podróżą służbową należy zbadać, czy w łączności z nią pozostawał cel zachowania pracownika, czy też miało ono wyłącznie prywatny charakter (wyrok Sądu Najwyższego z 18 listopada 2011 r., sygn. akt I UK 140/2011, LEX nr 1227553).


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane