Likwidacja stanowiska nie zawsze pozwoli na zwolnienie

autor: Dariusz Gawron-Jedlikowski07.09.2017, 08:44; Aktualizacja: 07.09.2017, 08:58
praca, pracownik

Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę „w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy” wynika wprost z art. 41 kodeksu pracy (dalej: k.p.) i dotyczy ona m.in. przypadku przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim.źródło: ShutterStock

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przebywał na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca zawiadomił go listownie, że wypowiada mu umowę ze względu na likwidację stanowiska pracy. Równocześnie na stronie internetowej firmy pojawiła się informacja o zmianie struktury organizacyjnej, z której wynika, że stanowisko zajmowane przez pracownika zostało zniesione, a jego obowiązki rozdzielono na dwie inne osoby. Pracownik uważa, że w czasie zwolnienia lekarskiego nie powinien być zwolniony z pracy, i zamierza odwołać się do sądu. Czy ma rację?

Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę „w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy” wynika wprost z art. 41 kodeksu pracy (dalej: k.p.) i dotyczy ona m.in. przypadku przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim.

Nie ma firmy czy funkcji

Wyjątki od zasady przewidzianej w art. 41 k.p., wskazane zostały w art. 411 k.p. Jedną z okoliczności uchylających ochronę pracownika przed wypowiedzeniem umowy w przypadku usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest likwidacja pracodawcy. Przy czym w rozumieniu art. 411 k.p. nie jest ona tożsama z likwidacją stanowiska pracy. W orzecznictwie, także implementowanym orzecznictwie unijnym, utrwalił się bowiem pogląd, że ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę jest uchylona w przypadku, gdy w następstwie procesów likwidacyjnych dochodzi do zaprzestania działalności przedsiębiorstwa w ogóle. W uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 10 września 1998 r. (sygn. I PKN 310/98, opubl.: Orzecznictwo SN Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rok 1999, nr 19, poz. 614) wyjaśniono, że „likwidacja pracodawcy z istoty rzeczy dotyczy utraty przez niego bytu prawnego i wobec tego zawsze jest likwidacją „w całości” (całego podmiotu prawnego); nie ma częściowej likwidacji podmiotu prawnego (podmiot ten istnieje albo nie). Jest to jednocześnie likwidacja stała i faktyczna, gdyż zlikwidowany pracodawca przestaje istnieć, jako jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników”. O ile zatem likwidacja stanowiska pracy może być podstawą wypowiedzenia umowy o pracę, o tyle podanie przez pracodawcę takiej przyczyny wypowiedzenia umowy w okresie, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, będzie naruszało zasadę ochrony pracownika przed wypowiedzeniem umowy w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy.

Możliwe komplikacje


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane