statystyki

Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wygaszanie starych oświadczeń może namieszać w firmach

autor: Karolina Schiffter31.08.2017, 11:01; Aktualizacja: 31.08.2017, 11:07
urząd skarbowy

Cudzoziemiec niebędący obywatelem UE, który zamierza pracować w Polsce, co do zasady musi obecnie posiadać zezwolenie na pracęźródło: ShutterStock

A wszystko przez przepisy przejściowe. W 2018 r. będą funkcjonowały dwa reżimy oświadczeń, a prace sezonowe będą powoli przechodziły na zezwolenia. W tym prawnym galimatiasie już rodzą się problemy.

1 września rozpocznie się procedura wygaszania dotychczasowych zasad rejestracji oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Pisaliśmy o tym szczegółowo w Tygodniku Gazeta Prawna z 11–13 sierpnia 2017 r. (TGP nr 31, DGP nr 155): „Rewolucja w zatrudnianiu cudzoziemców: nowe zezwolenia i zmiany w oświadczeniach”. Dziś czas na przeanalizowanie przepisów przejściowych. Już widać, że będą one sprawiać przedsiębiorcom wiele kłopotów. Jakich? Zanim przejdziemy do szczegółów, przypomnijmy na czym polegają zmiany.

Jak jest teraz

Cudzoziemiec niebędący obywatelem UE, który zamierza pracować w Polsce, co do zasady musi obecnie posiadać zezwolenie na pracę. Jednak dla obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy przepisy pozwalają na uproszczoną legalizację zatrudnienia poprzez rejestrację oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Umożliwiają one pracę przez maksymalny okres sześciu miesięcy w okresie następujących po sobie 12 miesięcy. Oświadczenie takie rejestruje przyszły pracodawca w powiatowym urzędzie pracy (PUP) właściwym dla miejsca jego siedziby.

W celu dokonania rejestracji obecnie nie ma konieczności przedkładania żadnych dokumentów. Niektóre urzędy wymagają jedynie przeprowadzenia tzw. uproszczonego testu rynku pracy, czyli złożenia w PUP oferty pracy w celu weryfikacji, czy w rejestrze bezrobotnych nie ma osób spełniających kwalifikacje na stanowisko, na którym pracodawca zamierza zatrudnić cudzoziemca. Jednak co do zasady procedura ta jest dość elastyczna, gdyż ani warunki rejestracji oświadczeń, ani odmowy ich rejestracji nie są uregulowane w przepisach. Brak sformalizowanej procedury pozwala też na szybką rejestrację – w zależności od urzędu zajmuje to od jednego do 14 dni.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane