statystyki

Kiedy i jak pracodawca odpowiada za mienie prywatne pracowników

autor: Daria Jarmużek, Łukasz Kuczkowski31.08.2017, 10:17; Aktualizacja: 31.08.2017, 11:14
Udowodnienie przez pracownika wystąpienia szkody oraz związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szkodą a niezabezpieczeniem lub nieprawidłowym zabezpieczeniem przez pracodawcę mienia pracownika (wniesionego na teren zakładu pracy w związku z pracą) nie musi oznaczać automatycznie, że pracodawca poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą

Udowodnienie przez pracownika wystąpienia szkody oraz związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szkodą a niezabezpieczeniem lub nieprawidłowym zabezpieczeniem przez pracodawcę mienia pracownika (wniesionego na teren zakładu pracy w związku z pracą) nie musi oznaczać automatycznie, że pracodawca poniesie odpowiedzialność odszkodowawcząźródło: ShutterStock

Przychodzący do pracy pracownicy zazwyczaj przynoszą ze sobą rzeczy osobiste. Są to m.in. odzież i portfel z pieniędzmi, biżuteria, prywatny sprzęt elektroniczny czy nawet bagaż. Część pracowników przyjeżdża do pracy własnymi samochodami, które zostawiają na firmowych parkingach. Może się zdarzyć, że w razie utraty lub uszkodzenia takich przedmiotów pracownik zażąda od pracodawcy naprawienia powstałej szkody. Czy zatrudniający ponosi jednak z tego tytułu odpowiedzialność? Czy powinien wypłacić podwładnemu odszkodowanie za należące do niego zniszczone lub zaginione mienie?

1. Obowiązek pieczy nad rzeczami wniesionymi do zakładu pracy

Kodeks pracy (dalej: k.p.) nie reguluje kwestii odpowiedzialności pracodawcy za utratę lub zniszczenie mienia pracowników. Przez nawiązanie stosunku pracy pracodawca bierze jednak na siebie obowiązek zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków pracy. W pojęciu tym mieści się również obowiązek pieczy nad rzeczami podwładnego wniesionymi do zakładu w związku z pracą. Jeżeli mienie pracownika wniesione na teren zakładu pracy zostanie uszkodzone, to do roszczeń zatrudnionego znajdą zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) regulujące odpowiedzialność odszkodowawczą, a konkretnie art. 471 i następne w związku z art. 300 k.p.

Na ich podstawie pracodawca ponosi odpowiedzialność jedynie za szkodę w tym mieniu pracownika, które znajduje się na terenie zakładu pracy w związku z pracą. Należy zatem ustalić, czy istnieje związek pomiędzy zniszczonymi lub zaginionymi rzeczami zatrudnionego a jego pracą. Kategoria mienia pracownika wniesionego na teren zakładu pracy w związku z pracą nie została niestety przez ustawodawcę zdefiniowana. Należy się zatem odwołać do doktryny prawa i dorobku sądów.

Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że związek z pracą może występować w różnych sytuacjach – zarówno wtedy, gdy dana rzecz jest konieczna dla pracownika i pracodawcy w celu pełnienia obowiązków (i w związku z tym musi się znajdować w miejscu pracy) bądź też jest konieczna do przybycia do pracy i opuszczenia miejsca pracy, jak i wtedy, gdy chwilowo znajduje się w miejscu pracy z konieczności w zwykłym porządku zdarzeń. Za przedmioty związane z pracą należy zatem uznać zwyczajowo noszone przy sobie przedmioty lub kwoty pieniężne. Będą to więc ubrania, telefon komórkowy, torebka czy portfel. Przedmiotem związanym z pracą będzie także samochód, motocykl lub rower, którym pracownik przyjechał do pracy, jeżeli został pozostawiony na parkingu należącym do pracodawcy, za jego zgodą lub upoważnieniem.

2. Przechowywanie może rodzić problemy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi miejsca, w którym jego osobiste rzeczy mogą być bezpiecznie przechowywane. Udostępnienie takiego miejsca jest szczególnie istotne w przypadkach, w których charakter pracy wykonywanej w zakładzie nie pozwala na sprawowanie pieczy nad prywatnymi rzeczami pracowników przez nich samych.

Pracodawca może wyznaczyć w tym celu specjalne, przeznaczone do tego pomieszczenie lub przestrzeń, np. zamykaną szatnię lub pokój. Rozwiązanie takie wybierają przede wszystkim firmy, w których jest wprowadzony obowiązek korzystania z odzieży roboczej. W ten sposób zapewnia się też miejsce, w którym pracownicy po przyjściu do pracy mogą się przebrać i zostawić swój prywatny strój. Pracodawca powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli wydziela pomieszczenie do przechowywania rzeczy osobistych pracowników, to odpowiada za właściwe zabezpieczenie pozostawionych tam rzeczy.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane