statystyki

Nowe limity na pomoc niepełnosprawnym

autor: Michalina Topolewska30.08.2017, 07:07; Aktualizacja: 30.08.2017, 09:13
W tych samorządach, które pierwotnie otrzymały informację o wyższej kwocie na wsparcie niepełnosprawnych, będzie to skutkować tym, że zostanie ona przyznana mniejszej liczbie osób, niż zakładano.

W tych samorządach, które pierwotnie otrzymały informację o wyższej kwocie na wsparcie niepełnosprawnych, będzie to skutkować tym, że zostanie ona przyznana mniejszej liczbie osób, niż zakładano.źródło: ShutterStock

Większość z tych powiatów, która dostała w tym roku zawyżoną kwotę na rehabilitację społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych, nie wydała jej jeszcze w całości, dlatego też nie będzie musiała fizycznie zwracać pieniędzy.

W ubiegłym tygodniu na łamach DGP nr 163/17 pisaliśmy o zamieszaniu, jakie powstało na skutek podania przez GUS do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) błędnych danych o liczbie osób niepełnosprawnych poszukujących pracy w poszczególnych powiatach. W związku z tym, że te liczby są wykorzystywane do obliczenia dofinansowania należnego samorządom na podstawie specjalnego algorytmu, doszło do sytuacji, w której część samorządów otrzymało zaniżoną kwotę wsparcia, a pozostałe zawyżoną. Kiedy GUS zorientował się, że doszło do pomyłki, skorygował dane w PFRON. Tyle, że konieczne było ponowne przeliczenie kwot należnych samorządom, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że w ubiegłym miesiącu otrzymały informację o prawidłowej wysokości środków pochodzących z algorytmu. Dla jednych oznacza to więc wzrost środków, a dla innych spadek.

Jak informuje PFRON, zmniejszenie nastąpiło w przypadku 181 z 380 powiatów, przy czym dla 94 z nich wynosi ono od 1 zł do 10 tys. zł, dla 46 – od 10 tys. zł do 20 tys. zł, a dla 38 – od 20 tys. zł do 100 tys. Natomiast trzy powiaty: nowotarski, Szczecin i Warszawa mają w tym roku mniej środków o odpowiednio 110,270 tys. zł, 120,287 tys. zł oraz 287,487 tys. zł. Jednak większość z nich nie będzie musiała zwracać pieniędzy, bo ich przekazywanie przez fundusz następuje na podstawie składanych przez samorządy wniosków. Zwykle jest ich od 8 do 10 w ciągu całego roku i większość powiatów nie zdążyła jeszcze wydać przyznanego im na ten rok limitu.


Pozostało 11% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane