PFRON: Najpierw opłata składek, potem ich refundacja

autor: Michalina Topolewska28.08.2017, 07:44; Aktualizacja: 28.08.2017, 09:36
23 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców ma refundowane przez PFRON składki

23 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców ma refundowane przez PFRON składkiźródło: ShutterStock

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub rolnicy mogą złożyć wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne najwcześniej następnego dnia po ich zapłaceniu.

O prawidłowym postępowaniu w tej kwestii informuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wyjaśnia, że znowelizowane w 2016 r. brzmienie art. 25a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) przewiduje, że osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe m.in. pod warunkiem opłacenia tych należności w całości przed dniem złożenia wniosku Wn-U-G.

To też oznacza, że niepełnosprawny przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności w terminie wynikającym z przepisów o ubezpieczeniach społecznych (z ewentualnym 14-dniowym opóźnieniem dopuszczanym przez ustawę rehabilitacyjną) wpłacić składki do ZUS, a dopiero w kolejnym dniu złożyć wniosek do PFRON o ich zwrot. Złożenie formularza Wn-U-G w tym samym dniu, w którym zostały opłacone ubezpieczenia społeczne wiąże się bowiem z tym, że fundusz wyda decyzję o odmowie zrefundowania składek.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane