statystyki

PFRON: Najpierw opłata składek, potem ich refundacja

autor: Michalina Topolewska28.08.2017, 07:44; Aktualizacja: 28.08.2017, 09:36
23 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców ma refundowane przez PFRON składki

23 tys. niepełnosprawnych przedsiębiorców ma refundowane przez PFRON składkiźródło: ShutterStock

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub rolnicy mogą złożyć wniosek o refundację składek na ubezpieczenia społeczne najwcześniej następnego dnia po ich zapłaceniu.

O prawidłowym postępowaniu w tej kwestii informuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wyjaśnia, że znowelizowane w 2016 r. brzmienie art. 25a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 ze zm.) przewiduje, że osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe m.in. pod warunkiem opłacenia tych należności w całości przed dniem złożenia wniosku Wn-U-G.

To też oznacza, że niepełnosprawny przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności w terminie wynikającym z przepisów o ubezpieczeniach społecznych (z ewentualnym 14-dniowym opóźnieniem dopuszczanym przez ustawę rehabilitacyjną) wpłacić składki do ZUS, a dopiero w kolejnym dniu złożyć wniosek do PFRON o ich zwrot. Złożenie formularza Wn-U-G w tym samym dniu, w którym zostały opłacone ubezpieczenia społeczne wiąże się bowiem z tym, że fundusz wyda decyzję o odmowie zrefundowania składek.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane