"Czynnik genetyczny ma znaczenie, ale to, co powoduje największe komplikacje, to brak nawyków higienicznych w połączeniu z olbrzymią masą słodyczy zjadanych przez dzieci. Nie ma świadomości u rodziców, że robią tym krzywdę dziecku" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego dr Halina Książek-Bąk.

Profilaktyka i leczenie zębów dzieci i młodzieży będą jednym z tematów konferencji naukowo-szkoleniowej, towarzyszącej II Śląskim Targom Stomatologicznym, które odbędą się w piątek i sobotę w Spodku w Katowicach. Lekarze będą mogli też uczestniczyć w sesjach dotyczących profilaktyki onkologicznej chorób jamy ustnej, leczenia kanałowego zębów oraz warunków prawidłowej oceny kolorystycznej zębów i metod optymalnego doboru plomb.

Stan zębów polskich dzieci jest zły, bo zlikwidowano gabinety dentystyczne w szkołach

Jak podkreśliła dr Halina Książek-Bąk, stan zębów polskich dzieci jest zły, bo zlikwidowano gabinety dentystyczne w szkołach, a rodzice nie mają dostatecznej świadomości w zakresie dbania o zęby swoich dzieci.

"Jeden z częstych błędów to butelki z mlekiem lub innymi napojami podawane podczas snu. To powoduje osad prowadzący do próchnicy kwitnącej u dzieci. Malutkim dzieciom należy podawać do popijania w nocy tylko wodę" - podkreśliła.

Wrogiem zdrowych zębów są też, oczywiście, słodycze. W krajach skandynawskich, gdzie najlepiej poradzono sobie z problemem próchnicy u dzieci, promuje się zasadę, by podawać je tylko jeden dzień w tygodniu. Lekarze zalecają też, by słodycze podawać dzieciom po głównym posiłku, po czym myć zęby. Szczególnie niebezpieczny jest nawyk podjadania słodyczy między posiłkami.

Najwyższy czas na pierwszą wizytę dziecka u dentysty to 3 lata. Dentysta lub higienistka mogą nauczyć właściwej higieny jamy ustnej dziecka i zabezpieczyć zęby przed próchnicą tzw. lakierowaniem.

"Kluczowa jest inicjatywa rodzica i prowadzenie małego pacjenta pod nadzorem lekarza" - powiedziała dr Książek-Bąk, podkreślając, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia ładnego wyglądu, ale zdrowia całego organizmu. Zaawansowana próchnica oraz zły stan dziąseł mogą prowadzić m.in. do miażdżycy i chorób serca.

Podczas Śląskich Targów Stomatologicznych ponad 40 wystawców zaprezentuje najnowocześniejszy sprzęt, m.in. do radiowizjografii, czyli oceny stanu zębów i kości przy niewielkiej dawce promieniowania. Dynamicznie rozwijające się dziedziny stomatologii to również implantologia i endodoncja, czyli leczenie kanałowe.