statystyki

RPO: Trzeba ułatwić rodzicom godzenie pracy i opieki

autor: Łukasz Guza23.08.2017, 19:00
RPO chce zapoznać się z wynikami zapowiedzianej przez resort analizy dotyczącej dotychczasowego orzecznictwa TSUE.

RPO chce zapoznać się z wynikami zapowiedzianej przez resort analizy dotyczącej dotychczasowego orzecznictwa TSUE.źródło: ShutterStock

Czy komisja kodyfikacyjna prawa pracy zajęła się już uprawnieniami rodzicielskimi? Czy dostęp do urlopów na dziecko będzie równy dla obojga opiekunów? To pytania skierowane przez rzecznika praw obywatelskich do minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W wystąpieniu do resortu RPO przypomniał, że komisja kodyfikacyjna miała dokonać przeglądu przepisów regulujących m.in. urlopy na opiekę nad dzieckiem (w szczególności w zakresie równomiernego dostępu do nich dla ojca i matki). Dlatego RPO wnioskuje o wskazanie aktualnego stanu prac komisji w omawianej kwestii i przedstawienie ewentualnych rekomendacji zmian.

– W ostatnim piśmie MRPiPS skierowanym do mnie przyznano, że uprawnienia rodzicielskie pracownika – ojca są znacznie ograniczone w stosunku do praw pracowniczych związanych z macierzyństwem. Nadal sam fakt bycia ojcem dziecka nie uprawnia pracownika do korzystania z urlopu rodzicielskiego – przypomniał dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane