statystyki

Opłacenie składki po terminie? ZUS powinien być bardziej wyrozumiały

autor: Paulina Szewioła22.08.2017, 07:28; Aktualizacja: 22.08.2017, 09:32
Podstawą wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie są tylko okoliczności o charakterze wyjątkowym, nadzwyczajnym.

Podstawą wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie są tylko okoliczności o charakterze wyjątkowym, nadzwyczajnym.źródło: ShutterStock

Przepisy nie wskazują, że podstawą wyrażenia zgody na opłacenie składki po terminie są tylko okoliczności o charakterze wyjątkowym. Musi to być po prostu przyczyna, która usprawiedliwia niedotrzymanie terminu.

Sprawa dotyczy kobiety, która jako osoba współpracująca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej przez jej męża, podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Przez problemy zdrowotne (zagrożona ciąża) i rodzinne, a także kłopoty zawodowe jej małżonka, zapomniała opłacić w terminie składkę. ZUS odmówił kobiecie zgody na zapłacenie jej po czasie. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że może to nastąpić jedynie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które uniemożliwiają dokonanie wpłaty w terminie. Zaś w ocenie organu taka sytuacja nie zaistniała w tym przypadku.

Sąd Okręgowy w Siedlcach zmienił zaskarżoną decyzję i przywrócił kobiecie termin do opłacenia składki za sporny okres. Kluczowe dla rozstrzygnięcia było zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2015 r, poz. 121 ze zm.). Zgodnie z treścią tego przepisu dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono należnej składki. Jednak w uzasadnionych przypadkach ZUS, na wniosek ubezpieczonego, może wyrazić zgodę na opłacenie jej po czasie. W ocenie sądu uzasadniony przypadek, o którym mowa w tym przepisie, to taki, który obiektywnie usprawiedliwia i tłumaczy, dlaczego składka nie została uiszczona w terminie. Sąd uznał jednocześnie, że problemy zdrowotne i rodzinne należy zakwalifikować jako uzasadnione okoliczności.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane