Składki ZUS: Prawo własności przesądza o wyłączeniu

autor: Paulina Szewioła22.08.2017, 20:00
ZUS uznał, że przychód z tego tytułu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

ZUS uznał, że przychód z tego tytułu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.źródło: ShutterStock

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uwzględnia się korzyści polegające na uprawnieniu do zakupu po niższej cenie noclegów w pobliżu miejsc wykonywania usług przez zleceniobiorcę.

Agencja pracy tymczasowej zatrudniająca osoby w różnych rejonach kraju, wystąpiła do ZUS z wnioskiem o interpretację. Zamierza zaoferować zleceniobiorcom świadczącym usługi na jej rzecz możliwość zakupu, po cenie niższej niż rynkowa, usług zakwaterowania lub noclegowych w pobliżu miejsc wykonywania przez nich pracy. Spółka będzie je nabywać i następnie odsprzedawać na korzystniejszych warunkach. W tym celu zamierza stworzyć odrębny regulamin wewnętrzny, a wartość przyznanych korzyści materialnych z tego tytułu, będzie stanowiła ich przychód. Firma chciała uzyskać od organu rentowego potwierdzenie, że nie będzie on stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106, ze zm.) podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów lub usług. W ocenie spółki wyłączenia te mają też zastosowanie do zleceniobiorców.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Robotnik(2017-08-22 22:17) Zgłoś naruszenie 10

    ...Gdybym miał powtórzyć życie i opłacać ZUS emerytalny to nigdy nie płacił bym ponad minimalną kwotę. Uważam że wszystko co ponadto sluzy okradaniu ludzi. Elita kasuje sobie ja swoje i dzieli jak swoje. Państwo ma zapewnić minimum a nie okradać pod pozorem że zapewni średni (po śmierci). Resztę dochodu kazdy sobie powinien inwestować samemu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane