statystyki

Składki ZUS: Prawo własności przesądza o wyłączeniu

autor: Paulina Szewioła22.08.2017, 20:00
ZUS uznał, że przychód z tego tytułu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

ZUS uznał, że przychód z tego tytułu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.źródło: ShutterStock

W podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uwzględnia się korzyści polegające na uprawnieniu do zakupu po niższej cenie noclegów w pobliżu miejsc wykonywania usług przez zleceniobiorcę.

Agencja pracy tymczasowej zatrudniająca osoby w różnych rejonach kraju, wystąpiła do ZUS z wnioskiem o interpretację. Zamierza zaoferować zleceniobiorcom świadczącym usługi na jej rzecz możliwość zakupu, po cenie niższej niż rynkowa, usług zakwaterowania lub noclegowych w pobliżu miejsc wykonywania przez nich pracy. Spółka będzie je nabywać i następnie odsprzedawać na korzystniejszych warunkach. W tym celu zamierza stworzyć odrębny regulamin wewnętrzny, a wartość przyznanych korzyści materialnych z tego tytułu, będzie stanowiła ich przychód. Firma chciała uzyskać od organu rentowego potwierdzenie, że nie będzie on stanowił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. nr 161, poz. 1106, ze zm.) podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów lub usług. W ocenie spółki wyłączenia te mają też zastosowanie do zleceniobiorców.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Robotnik(2017-08-22 22:17) Zgłoś naruszenie 10

    ...Gdybym miał powtórzyć życie i opłacać ZUS emerytalny to nigdy nie płacił bym ponad minimalną kwotę. Uważam że wszystko co ponadto sluzy okradaniu ludzi. Elita kasuje sobie ja swoje i dzieli jak swoje. Państwo ma zapewnić minimum a nie okradać pod pozorem że zapewni średni (po śmierci). Resztę dochodu kazdy sobie powinien inwestować samemu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane