statystyki

Po Kartę Dużej Rodziny z nowym wnioskiem

autor: Michalina Topolewska16.08.2017, 07:45; Aktualizacja: 16.08.2017, 09:04
rodzina wielodzietna

Tak wynika z wyjaśnienia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w sprawie wzoru formularza służącego do ubiegania się o dokument uprawniający rodziny wielodzietne do zniżek.źródło: ShutterStock

W sytuacji, gdy żaden z małżonków nie jest rodzicem minimum trojga wspólnie wychowywanych dzieci, nie mogą zostać wpisani we wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny (KDR) jako rodzice.

Tak wynika z wyjaśnienia przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w sprawie wzoru formularza służącego do ubiegania się o dokument uprawniający rodziny wielodzietne do zniżek. Od tego miesiąca weszła bowiem w życie zmiana przepisów, która sprowadza się do tego, że wzór wniosku o KDR lub jej duplikat nie jest już określony przepisami. Obecnie obowiązujące rozporządzenie ministra rodziny z pracy i polityki społecznej z 27 lipca 2017 r. (Dz.U. poz. 1454) wskazuje jedynie szczegółowy zakres informacji, jakie muszą być zawarte w formularzu, sposób unieważniania KDR oraz jej wzór graficzny. Jednocześnie resort rodziny przygotował przykładowy wzór wniosku o kartę oraz dołączanych do niego świadczeń i umieścił go na swoich stronach internetowych. Formularz wzbudził jednak wśród gmin wątpliwości.

– We wniosku nie ma wszystkich informacji, które zgodnie z nowym rozporządzeniem powinny się w nim znaleźć. Dotyczy to np. imion i nazwisk rodowych rodziców dziecka czy informacji o zawarciu małżeństwa – mówi Paweł Pyrzyński z wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta w Koninie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane