statystyki

Piecza zastępcza: Będą zmiany w funkcjonowaniu świetlic środowiskowych

autor: Michalina Topolewska16.08.2017, 07:45; Aktualizacja: 16.08.2017, 09:01
Jednocześnie NIK zarekomendowała MRPiPS podjęcie prac nad wprowadzeniem zmian do ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.), które poprawiłyby funkcjonowanie świetlic.

Jednocześnie NIK zarekomendowała MRPiPS podjęcie prac nad wprowadzeniem zmian do ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.), które poprawiłyby funkcjonowanie świetlic.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada uwzględnienie niektórych propozycji zmian w przepisach zgłaszanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Tak wynika z odpowiedzi resortu na przedstawiony przez izbę raport na temat działalności placówek wsparcia dziennego, do których zaliczają się głównie świetlice środowiskowe (raport opisywaliśmy na łamach DGP nr 152/17). Ich funkcjonowanie zostało w nim ocenione pozytywnie, chociaż jak zauważono, jest ich zbyt mało w stosunku do potrzeb.

Jednocześnie NIK zarekomendowała MRPiPS podjęcie prac nad wprowadzeniem zmian do ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.), które poprawiłyby funkcjonowanie świetlic. Postuluje m.in. wprowadzenie wymogu wymiany informacji między placówkami i ośrodkami pomocy społecznej, dzięki czemu możliwe będzie objęcie dziecka odpowiednim wsparciem, monitoringu sytuacji małoletnich pochodzących z rodzin z problemami wychowawczymi, a także wskazania, jakie kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi powinny mieć osoby prowadzące terapie, bo obecnie występują duże różnice w tym zakresie między poszczególnymi placówkami. W tym ostatnim przypadku resort podkreśla, że szczegółowe określenie kwalifikacji nie jest zasadne ze względu na to, że w świetlicach prowadzona jest terapia różnego rodzaju, natomiast wymóg posiadania doświadczenia zawodowego zostanie wprowadzony przy najbliższej nowelizacji ustawy.


Pozostało jeszcze 29% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane