statystyki

Piecza zastępcza: Będą zmiany w funkcjonowaniu świetlic środowiskowych

autor: Michalina Topolewska16.08.2017, 07:45; Aktualizacja: 16.08.2017, 09:01
Jednocześnie NIK zarekomendowała MRPiPS podjęcie prac nad wprowadzeniem zmian do ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.), które poprawiłyby funkcjonowanie świetlic.

Jednocześnie NIK zarekomendowała MRPiPS podjęcie prac nad wprowadzeniem zmian do ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.), które poprawiłyby funkcjonowanie świetlic.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada uwzględnienie niektórych propozycji zmian w przepisach zgłaszanych przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Tak wynika z odpowiedzi resortu na przedstawiony przez izbę raport na temat działalności placówek wsparcia dziennego, do których zaliczają się głównie świetlice środowiskowe (raport opisywaliśmy na łamach DGP nr 152/17). Ich funkcjonowanie zostało w nim ocenione pozytywnie, chociaż jak zauważono, jest ich zbyt mało w stosunku do potrzeb.

Jednocześnie NIK zarekomendowała MRPiPS podjęcie prac nad wprowadzeniem zmian do ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 697 ze zm.), które poprawiłyby funkcjonowanie świetlic. Postuluje m.in. wprowadzenie wymogu wymiany informacji między placówkami i ośrodkami pomocy społecznej, dzięki czemu możliwe będzie objęcie dziecka odpowiednim wsparciem, monitoringu sytuacji małoletnich pochodzących z rodzin z problemami wychowawczymi, a także wskazania, jakie kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi powinny mieć osoby prowadzące terapie, bo obecnie występują duże różnice w tym zakresie między poszczególnymi placówkami. W tym ostatnim przypadku resort podkreśla, że szczegółowe określenie kwalifikacji nie jest zasadne ze względu na to, że w świetlicach prowadzona jest terapia różnego rodzaju, natomiast wymóg posiadania doświadczenia zawodowego zostanie wprowadzony przy najbliższej nowelizacji ustawy.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane