statystyki

Nowy typ placówek dla bezdomnych

autor: Michalina Topolewska09.08.2017, 07:23; Aktualizacja: 09.08.2017, 08:20
Kolejną kwestią, którą reguluje nowelizacja, jest uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów związanych z rejestrem placówek dla bezdomnych, który prowadzi wojewoda.

Kolejną kwestią, którą reguluje nowelizacja, jest uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów związanych z rejestrem placówek dla bezdomnych, który prowadzi wojewoda.źródło: ShutterStock

Gmina powinna zgłaszać do prowadzonego przez wojewodę rejestru miejsc tymczasowego schronienia nie tylko swoje placówki, ale także te prowadzone na jej zlecenie.

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.), który wprowadza wiele zmian dotyczących prowadzenia placówek przeznaczonych dla osób bezdomnych. Jedną z nich jest nowy typ schroniska: z usługami opiekuńczymi. Jego celem będzie zapewnienie wsparcia bezdomnym, którzy ze względu na wiek, niepełnosprawność lub stan zdrowia nie wymagają całodobowej, ale częściowej opieki i pomocy innych osób. Natomiast w szczególnie uzasadnionych przypadkach w schronisku z usługami opiekuńczymi będą mogli przebywać bezdomni mający decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej, którzy czekają na wolne miejsce. Dopuszczalna będzie też sytuacja, gdy w takim schronisku będą miejsca przeznaczone dla osób, które są zdolne do samoobsługi.

Kolejną kwestią, którą reguluje nowelizacja, jest uszczegółowienie i doprecyzowanie przepisów związanych z rejestrem placówek dla bezdomnych, który prowadzi wojewoda. Projekt zakłada, że zgłoszenia do niego będzie dokonywać gmina, która prowadzi schronisko czy noclegownię, zleca ich prowadzenie, np. organizacjom pozarządowym, oraz taka, która podpisała umowę z podmiotem niepublicznym i wykupiła w jego placówce miejsca tymczasowego schronienia. W takim zgłoszeniu powinny być podane podstawowe dane o placówkach, jak: adres, typ, nazwa czy liczba miejsc, oraz o podmiotach, które je prowadzą. Dodatkowo gmina będzie zobowiązana, aby przekazywać wojewodzie wszelkie zmiany odnoszące się do tych danych w ciągu 14 dni od ich powstania, tak aby jego służby mogły na bieżąco aktualizować informacje zawarte w rejestrze.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane