statystyki

Zmiany w podziale środków na nagrody dla pośredniaków

autor: Michalina Topolewska08.08.2017, 07:40; Aktualizacja: 08.08.2017, 09:47

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zmodyfikować kryteria, na podstawie których powiatowe urzędy pracy (PUP) otrzymują pieniądze z Funduszu Pracy (FP) na wynagrodzenia dla pracowników.

Na taką potrzebę wskazuje przygotowana przez resort analiza funkcjonowania art. 108 ust. 1i ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1065 ze zm.). Zgodnie z nim od 2014 r. pieniądze z Funduszu Pracy na wynagrodzenia dla pracowników PUP – w wysokości 7 proc. środków przeznaczonych w roku ubiegłym na aktywizację zawodową bezrobotnych – są dzielone na dwie pule. Pierwsza z nich, wynosząca 5 proc., trafia do wszystkich pośredniaków. Pozostała część, czyli 2 proc., jest zarezerwowana na finansowanie nagród dla pracowników pełniących funkcję doradców klienta oraz zajmujących stanowiska kierownicze i jest dzielona tylko między te urzędy, które osiągną określone wyniki w aktywizacji bezrobotnych.

Co do zasady, aby PUP uzyskał dodatkowe środki z 2 proc. musi spełnić dwa z trzech kryteriów. Pierwszym z nich jest osiągnięcie wskaźnika efektywności zatrudnieniowej na poziomie wyższym od ogólnopolskiej średniej. Drugim uzyskanie wskaźnika efektywności kosztowej na poziomie niższym od przeciętnego. Natomiast trzecim kryterium jest posiadanie procentowego wskaźnika doradców klienta w całkowitym zatrudnieniu na poziomie wyższym niż średnia wszystkich PUP lub liczbę osób bezrobotnych przypadających na jednego doradcę niższą od tej osiągniętej w skali całego kraju.

Jak podaje MRPiPS, w br. wymagania dotyczące uzyskania środków z 2 proc. – w kwocie 41,6 mln zł – spełniły 234 urzędy, a więc 68,8 proc. spośród wszystkich PUP. W ocenie resortu stosowanie nowego mechanizmu podziału pieniędzy wpłynęło na poprawę skuteczności działań podejmowanych przez pośredniaki. Mimo to resort zapowiada wprowadzenie do niego zmian.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane