500+: Jak ustalić dochód z działalności gospodarczej?

autor: Michalina Topolewska07.08.2017, 07:07; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:14
Inaczej wygląda sytuacja, gdy we wniosku zostały zaznaczone obydwie rubryki, a więc osiąganie dochodu z pozarolniczej działalności oraz uzyskanie dochodu.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy we wniosku zostały zaznaczone obydwie rubryki, a więc osiąganie dochodu z pozarolniczej działalności oraz uzyskanie dochodu.źródło: ShutterStock

W sytuacji gdy osoba rozpoczęła działalność gospodarczą w trakcie roku poprzedzającego okres świadczeniowy, osiągany przez nią dochód nie jest dzielony przez 12 miesięcy, ale ich liczbę, w których był faktycznie uzyskiwany.

Taki sposób postępowania wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w informacji przygotowanej dla samorządów. Jest ona związana ze zmianami, które zaszły w ustalaniu wysokości dochodu osób rozliczających się w formach uproszczonych (kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Przy ubieganiu się o 500 zł oraz inne świadczenia na dzieci na nowy okres ich wypłaty, jego wartość nie jest już ustalana w oparciu o oświadczenie, ale dane pochodzące z zaświadczenia z urzędu skarbowego, dla których gmina odczytuje odpowiednią kwotę dochodu zamieszczoną w obwieszczeniu ministra rodziny.

W praktyce gminy mogą jednak mieć do czynienia z różnymi przypadkami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej, w zależności od tego, kiedy firma została założona i jakie rubryki we wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego zostaną wypełnione. Jeśli będzie to punkt wskazujący, że wnioskodawca lub członek rodziny osiągał dochody pochodzące z działalności rozliczane ryczałtowo w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, czyli w 2016 r., ale jednocześnie nie zaznaczył pola mówiącego o uzyskaniu dochodu, to należy przyjąć, że działalność była prowadzona przez cały ten rok. Wtedy kwota dochodu z obwieszczenia będzie dzielona przez 12.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane