statystyki

500+: Jak ustalić dochód z działalności gospodarczej?

autor: Michalina Topolewska07.08.2017, 07:07; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:14
Inaczej wygląda sytuacja, gdy we wniosku zostały zaznaczone obydwie rubryki, a więc osiąganie dochodu z pozarolniczej działalności oraz uzyskanie dochodu.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy we wniosku zostały zaznaczone obydwie rubryki, a więc osiąganie dochodu z pozarolniczej działalności oraz uzyskanie dochodu.źródło: ShutterStock

W sytuacji gdy osoba rozpoczęła działalność gospodarczą w trakcie roku poprzedzającego okres świadczeniowy, osiągany przez nią dochód nie jest dzielony przez 12 miesięcy, ale ich liczbę, w których był faktycznie uzyskiwany.

Taki sposób postępowania wskazuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w informacji przygotowanej dla samorządów. Jest ona związana ze zmianami, które zaszły w ustalaniu wysokości dochodu osób rozliczających się w formach uproszczonych (kartą podatkową lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). Przy ubieganiu się o 500 zł oraz inne świadczenia na dzieci na nowy okres ich wypłaty, jego wartość nie jest już ustalana w oparciu o oświadczenie, ale dane pochodzące z zaświadczenia z urzędu skarbowego, dla których gmina odczytuje odpowiednią kwotę dochodu zamieszczoną w obwieszczeniu ministra rodziny.

W praktyce gminy mogą jednak mieć do czynienia z różnymi przypadkami dotyczącymi prowadzenia działalności gospodarczej, w zależności od tego, kiedy firma została założona i jakie rubryki we wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego zostaną wypełnione. Jeśli będzie to punkt wskazujący, że wnioskodawca lub członek rodziny osiągał dochody pochodzące z działalności rozliczane ryczałtowo w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, czyli w 2016 r., ale jednocześnie nie zaznaczył pola mówiącego o uzyskaniu dochodu, to należy przyjąć, że działalność była prowadzona przez cały ten rok. Wtedy kwota dochodu z obwieszczenia będzie dzielona przez 12.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane