statystyki

Regulamin wynagradzania, a nie związek zawodowy, zadecyduje o utworzeniu zfśs. I to mimo zmiany prawa

autor: Paweł Ziółkowski03.08.2017, 09:42; Aktualizacja: 03.08.2017, 10:54
Wraz z początkiem 2017 r. zmieniły się zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs).

Wraz z początkiem 2017 r. zmieniły się zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs).źródło: ShutterStock

Pracodawca, który zgodnie z prawem ma obowiązek powołać fundusz na wniosek organizacji zakładowej, nie zawsze musi to robić. Zwolni go z tego odpowiedni zapis w przepisach wewnętrznych

Wraz z początkiem 2017 r. zmieniły się zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Ustawodawca podniósł próg zatrudnienia zobowiązujący do tworzenia tego funduszu, co niewątpliwie jest rozwiązaniem korzystnym dla pracodawców. Nowa regulacja oznacza jednak nowe wątpliwości.

Problem dotyczy sytuacji, gdy utworzenie funduszu socjalnego zależy od woli związku zawodowego, a jednocześnie u pracodawcy obowiązują przepisy wewnętrzne postanawiające o jego nietworzeniu. Wyobraźmy sobie pracodawcę zatrudniającego 40 pracowników. Przed 1 stycznia 2017 r. nie tworzył zfśs z uwagi na zapis regulaminu wynagradzania o nietworzeniu tego funduszu (zgodnie z art. 4 ustawy o zfśs). Od 1 stycznia 2017 r. zaś już nie musi go tworzyć. Od tego dnia obowiązuje bowiem art. 3 ust. 1c ustawy, w myśl którego przy zatrudnieniu od 20, ale poniżej 50 pracowników, pracodawca ma obowiązek utworzenia funduszu socjalnego tylko gdy wnosi o to związek zawodowy. Wciąż obowiązuje u niego także regulamin wynagradzania, w którym znajduje się zapis o nietworzeniu tego funduszu. Tymczasem u pracodawcy pojawia się organizacja związkowa, która żąda jego utworzenia. Rodzi się więc pytanie: czy mając zapis w regulaminie wynagradzania mówiący o nietworzeniu zfśs, pracodawca musi utworzyć fundusz na wniosek związku zawodowego?

Pikanterii dodaje przy tym fakt, że regulamin wynagradzania został utworzony w czasie, gdy u pracodawcy nie działał związek zawodowy.

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy przeanalizować obowiązki i uprawnienia pracodawcy oraz rolę związku zawodowego przy tworzeniu zfśs.

Kto musi, a kto nie

I tak, zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą pracodawcy, czyli – zgodnie z kodeksową definicją – podmioty zatrudniające pracowników. Aby jednak pracodawca miał obowiązek tworzenia zfśs, z reguły muszą być spełnione dodatkowe warunki. Wyjątek dotyczy pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Podmioty te tworzą zfśs bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników i z tego względu pominiemy je w dalszych rozważaniach.

Stan zatrudnienia jest natomiast istotny dla innych pracodawców. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi w 2017 r. tworzą oni omawiany fundusz, jeżeli zatrudniają według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Z kolei pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i jednocześnie mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty tworzą zfśs na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Z wnioskiem takim nie może natomiast wystąpić pracownik wybrany przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Wreszcie podmioty zatrudniające poniżej 20 pracowników mogą utworzyć zfśs dobrowolnie lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.

(Nie)obowiązkowy charakter

Co do zasady więc obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powstaje dopiero wtedy, gdy pracodawca przed końcem roku zatrudni 50. pracownika. Ale przecież układ zbiorowy pracy może dowolnie kształtować wysokość odpisu na zfśs, a nawet może postanawiać, że fundusz ten nie będzie tworzony. U pracodawców, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w tych sprawach może zawierać regulamin wynagradzania.

Jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, to postanowienia regulaminu wynagradzania w sprawie wysokości odpisu na zfśs lub nietworzenia tego funduszu wymagają uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane