Dowóz niepełnosprawnego dziecka do szkoły: Za powrót rodzica powinna zapłacić gmina

autor: Klara Klinger03.08.2017, 16:00
Dziecko niepełnosprawne w szkole

Samorząd argumentował, że nie wiadomo, gdzie rodzic będzie jechał po odwiezieniu dziecka do szkoły.źródło: ShutterStock

Miasto Kraków powinno pokryć pełne koszty dowozu niepełnosprawnego dziecka do szkoły. Ma obowiązek zapłacić nie tylko za podróż dziecka, lecz także za opiekuna – matka niepełnosprawnej dziewczynki wygrała w sądzie I instancji z miastem. Zgodnie z wyrokiem gmina powinna zapłacić za cztery przejazdy dziennie, czyli także za te, kiedy matka nie towarzyszy już córce, wracając do domu albo jadąc po nią do szkoły.

– Rodzic ma wybór: może dowozić córkę do szkoły sam lub za pomocą bezpłatnego transportu organizowanego przez gminę – tłumaczy Anna Mikołajczyk z biura rzecznika praw obywatelskich, który dołączył do sprawy. Pani Angelika zdecydowała się dowozić córkę sama – gmina ma obowiązek zwrócić jej koszty transportu, bo dowóz niepełnosprawnego dziecka ma być bezpłatny.

Kłopot polega na tym, że przepisy (art. 17 ust. 3a pkt 3 ustawy o systemie oświaty) nie precyzują, za które przejazdy gmina powinna zwracać pieniądze. Praktyka jest taka, że gminy najczęściej interpretują prawo na swoją korzyść – i finansują jedynie dwa przejazdy dziennie (do i ze szkoły). A rodzice zazwyczaj zgadzają się na takie rozwiązanie. Gmina – w odpowiedzi na pozew wskazała, że inni rodzice się nie skarżą.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Angelika Suśniak(2018-04-12 19:29) Zgłoś naruszenie 00

    Trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian w ustawie Prawo Oświatowe w części dotyczącej zasad zwrotu kosztów dla rodziców, którzy sami odwożą swoje niepełnosprawne dziecko do szkoły. MEN będzie wydawało rozporządzenie, które ustali zasady do których będą musiały stosować się Gminy. Każdy zainteresowany może zabrać głos w tej sprawie poprzez formularz konsultacyjny . Projekt zmiany ustawy, Druk 761, konsultacje trwają do 23 kwietnia 2018. Rodzice, którzy mają problemy z egzekwowaniem zwrotu od gmin, lub którym gminy zwracają kwoty niepokrywające zwrotu kosztów. Piszcie swoje uwagi. Im będzie więcej pism tym większa szansa, że opracowane rozporządzenie będzie pokrywać realne koszty. Strona www.senat.gov.pl , na samym dole strony po lewej "konsultacje społeczne" , otworzy się formularz konsultacyjny i wpisujemy swoje dane. W okienku "Typ projektu i numer ustawy i druku" z listy wybieramy -Projekt ustawy o zmianie ustawy-Prawo Oświatowe, druk senacki nr 761, termin konsultacji upływa 23 kwietnia 2018. I wpisać swoje uwagi w Treść. Mogą wypowiadać się osoby prywatne, stowarzyszenia, organizacje, OPP. Wyraźmy swoją opinię . Zapoznać się z drukiem 761 można na stronie senatu wybrać "PRACE" otworzy się podstrona i tam z listy po lewej Druki wpisać numer druku 761 i jest PDF z propozycjami zmian.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane