statystyki

Lekarz nie mógł odmówić wizyty niewidomej pacjentce z psem przewodnikiem

autor: Klara Klinger02.08.2017, 07:18; Aktualizacja: 03.08.2017, 08:05
niewidomy, pies przewodnik

Sprawa niewidomej pacjentki ma charakter precedensowy.źródło: ShutterStock

Ośrodek okulistyczny, który odmówił przyjęcia osoby niewidomej z powodu obecności psa przewodnika, naruszył prawo pacjenta do świadczenia zdrowotnego. Rzecznik praw obywatelskich w tym tygodniu wygrał sprawę, którą wytoczył na rzecz pacjentki.

Dwa lata temu pani Jolanta umówiła się do okulisty w celu doboru protezy ocznej. Drogą elektroniczną poinformowała ośrodek o tym, że jest osobą niewidomą i na wizytę przyjedzie w asyście psa przewodnika. W odpowiedzi pozwany lekarz odwołał wizytę i nie zaproponował innego rozwiązania. Jak później argumentował, psy roznoszą zarazki i odwołując wizytę dbał o innych pacjentów. – Inspektor sanitarny stwierdził jednak, że pies w gabinecie stwarza niskie ryzyko epidemiologiczne – mówi Anna Mikołajczyk, która reprezentowała rzecznika w tej sprawie.

Krakowski ośrodek okulistyczny według wiedzy pacjentki był wówczas jedynym w pobliżu, który oferował szklane protezy. Kobieta była kilka tygodni po usunięciu gałki ocznej, bardzo zależało jej na protezie wykonanej z takiego materiału, a odwołanie wizyty uniemożliwiło dostęp do tego świadczenia. RPO uznał, że zachowanie ośrodka okulistycznego stanowiło naruszenie praw pacjenta i jego dóbr osobistych. Zgodnie z przepisami każdy ma równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Pozbawienie pacjenta z niepełnosprawnością dostępu do tych świadczeń z powodu psa przewodnika jest aktem dyskryminacji.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane