statystyki

Lekarz nie mógł odmówić wizyty niewidomej pacjentce z psem przewodnikiem

autor: Klara Klinger02.08.2017, 07:18; Aktualizacja: 03.08.2017, 08:05
niewidomy, pies przewodnik

Sprawa niewidomej pacjentki ma charakter precedensowy.źródło: ShutterStock

Ośrodek okulistyczny, który odmówił przyjęcia osoby niewidomej z powodu obecności psa przewodnika, naruszył prawo pacjenta do świadczenia zdrowotnego. Rzecznik praw obywatelskich w tym tygodniu wygrał sprawę, którą wytoczył na rzecz pacjentki.

Dwa lata temu pani Jolanta umówiła się do okulisty w celu doboru protezy ocznej. Drogą elektroniczną poinformowała ośrodek o tym, że jest osobą niewidomą i na wizytę przyjedzie w asyście psa przewodnika. W odpowiedzi pozwany lekarz odwołał wizytę i nie zaproponował innego rozwiązania. Jak później argumentował, psy roznoszą zarazki i odwołując wizytę dbał o innych pacjentów. – Inspektor sanitarny stwierdził jednak, że pies w gabinecie stwarza niskie ryzyko epidemiologiczne – mówi Anna Mikołajczyk, która reprezentowała rzecznika w tej sprawie.

Krakowski ośrodek okulistyczny według wiedzy pacjentki był wówczas jedynym w pobliżu, który oferował szklane protezy. Kobieta była kilka tygodni po usunięciu gałki ocznej, bardzo zależało jej na protezie wykonanej z takiego materiału, a odwołanie wizyty uniemożliwiło dostęp do tego świadczenia. RPO uznał, że zachowanie ośrodka okulistycznego stanowiło naruszenie praw pacjenta i jego dóbr osobistych. Zgodnie z przepisami każdy ma równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Pozbawienie pacjenta z niepełnosprawnością dostępu do tych świadczeń z powodu psa przewodnika jest aktem dyskryminacji.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane