Większe szanse na rehabilitację z ZUS

autor: Bożena Wiktorowska31.07.2017, 20:00
niepełnosprawna kobieta na wózku

Komisje lekarskie będą miały prawo do ponownej oceny przesłanek uzasadniających skierowanie na rehabilitację lecznicząźródło: ShutterStock

Osoby ubiegające się o świadczenie będą mogły odwołać się do komisji lekarskiej od niekorzystnego dla siebie orzeczenia. Prezes ZUS zyska zaś możliwość zgłoszenia zarzutu wadliwości dokumentu.

Do konsultacji społecznych został skierowany projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne. Dokument ten wprowadza drugą instancję oceniającą prawo do świadczenia.

Będzie możliwość sprzeciwu

Obecnie orzecznik stwierdza potrzebę rehabilitacji leczniczej na wniosek ubezpieczonego. Dokument ten musi być jednak sporządzony przez lekarza prowadzącego leczenie. Takie świadczenie może być także przyznawane z urzędu osobom ubiegającym się o rentę, które rokują odzyskanie zdolności do pracy. Gdzie jest więc problem? Ubezpieczeni nie mają możliwości odwołania się od decyzji orzecznika, bowiem od tego werdyktu nie przysługują środki odwoławcze. Orzekanie w tym zakresie to wyłączne zadanie lekarzy orzeczników.

Nowelizacja zakłada wprowadzenie możliwości orzekania przez komisje lekarskie (II instancja) o potrzebie rehabilitacji w postępowaniu dotyczącym rozpatrzenia sprzeciwu. Możliwe będzie także zgłoszenie przez prezesa ZUS zarzutu wadliwości orzeczenia. Obecnie nie miał takiej możliwości.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane