statystyki

Gminy czekają na wnioski o świadczenia 500+ i z Fundzuszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska31.07.2017, 07:29; Aktualizacja: 31.07.2017, 09:33
500+ pieniądze

500+ pieniądzeźródło: ShutterStock

Od jutra samorządy zaczynają przyjmować wnioski o przyznanie 500 zł, świadczenia rodzinne oraz z funduszu alimentacyjnego (FA). Zostaną one rozpatrzone na podstawie zmienionych w lipcu tego roku przepisów.

Chodzi o ustawę z 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. poz. 1428). Jedna z najważniejszych modyfikacji w niej zawartych dotyczy osób, które ubiegają się o świadczenie wychowawcze i są samotnymi rodzicami. Aby mogły one po 1 października br. dalej je otrzymywać, muszą mieć zasądzone alimenty na dzieci, chyba że jest to niemożliwe ze względu na wystąpienie jednej z przesłanek wskazanych w nowym brzmieniu art. 8 ust. 2 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.). Przesłanką taką może być np. sytuacja, gdy ojciec dzieci jest nieznany lub nie żyje. Co istotne, wymóg ten dotyczy każdego dziecka wychowywanego przez samotnego rodzica, a więc nie tylko pierwszego (gdy 500 zł zależy od spełnienia kryterium), ale też drugiego i każdego następnego.

Wśród gmin pojawiły się jednak wątpliwości związane ze stosowaniem nowych przepisów. Dotyczą one sytuacji, gdy matka ma starsze dziecko i nie ma na nie zasądzonych alimentów oraz młodszego potomka, który ma innego ojca i pozostaje z nim w nieformalnym związku. Niektóre samorządy stoją na stanowisku, że również na tego starszego powinna mieć ustalone alimenty. Inne zaś uważają, że nie są one wymagane.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane