statystyki

Polisa stażysty nie jest oskładkowana

autor: Paulina Szewioła18.07.2017, 07:21; Aktualizacja: 18.07.2017, 08:01
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku stażystów stanowi kwota stypendium

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w przypadku stażystów stanowi kwota stypendiumźródło: ShutterStock

W przypadku stażysty nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne od polisy następstw nieszczęśliwych wypadków.

Przedsiębiorca, który realizuje projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, zatrudnia do pomocy bezrobotnych w ramach staży. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9a i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963) osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne podmioty niż powiatowy urząd pracy, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Składki te finansują w całości podmioty kierujące. Przedsiębiorca musi wykupić ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Firma zaczęła się jednak zastanawiać, czy powinna je wliczać do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie.

Dlatego postanowiła zwrócić się do ZUS z wnioskiem o interpretację. Wskazała w nim, że pracodawcy i stażyści mają zbliżone uprawnienia oraz obowiązki do stron stosunku pracy. A z racji tego, że polisa ubezpieczeniowa opłacana ze środków pracodawcy jest uważana przez organ rentowy za dodatkowy przychód pracownika, to w ocenie wnioskodawcy powinny być odprowadzane od niej składki na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane