■ Sprawami rodziny zajmie się resort pracy. Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji wrócił z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, dokąd przeniesiono go 25 czerwca, do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Nadal podlega minister Joannie Kluzik-Rostkowskiej. Za dział: sprawy rodziny w MRR odpowiedzialna była Joanna Kluzik-Rostkowska, która wcześniej zajmowała się tą problematyką jako wiceminister pracy.
Więcej www.mpips.gov.pl
■ PosŁowie chcĄ alternatywnych przedszkoli. Prowadzenie przez samorządy tzw. alternatywnych form wychowania przedszkolnego zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Przewiduje on ponadto, że dzieci, które z powodu choroby lub niepełnosprawności nie mogą chodzić do obowiązkowej zerówki, będą mogły korzystać z kształcenia indywidualnego. Projekt nowelizacji przyjęła sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży. Jego autorzy proponują, aby oprócz przedszkoli, które prowadzą zajęcia dla dzieci przez co najmniej pięć godzin dziennie, przez pięć dni w tygodniu, istniały też tzw. publiczne formy wychowania przedszkolnego. Placówki te będą mogły prowadzić mniej niż pięć godzin zajęć dziennie.
Więcej www.sejm.gov.pl
■ FERIE ZIMOWE ZE ŚWIĘTAMI BOŻEGO NARODZENIA. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje zmienić kalendarz roku szkolnego. Resort chce, aby ferie zimowe mogły być łączone z bożonarodzeniową przerwą świąteczną. Decyzję podejmowałby kurator z wojewodą, pod warunkiem, że na danym terenie jest dużo osób wyznania prawosławnego. W przyszłym roku bowiem prawosławne Boże Narodzenie wypada 7 i 8 stycznia. Projekt rozporządzenia w sprawie roku szkolnego zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.
Więcej www.men.gov.pl
■ Raport Światowej Organizacji Zdrowia. Międzynarodowe rozprzestrzenianie się chorób zagraża zdrowiu, gospodarce i bezpieczeństwu - głosi raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod hasłem: Bezpieczniejsza przyszłość - globalna ochrona zdrowia publicznego w XXI wieku. Zdaniem ekspertów WHO, nowe choroby pojawiają się i rozprzestrzeniają w niespotykanym dotychczas tempie. Od 1967 roku zidentyfikowano co najmniej 39 nowych czynników chorobotwórczych, w tym HIV, gorączki krwotoczne Ebola i Marburg oraz SARS. Także znane od dawna grypa, malaria czy gruźlica stale stwarzają zagrożenie ze względu na mutacje, rosnącą odporność na leki i słabe funkcjonowanie systemów ochrony zdrowia.
Więcej www.who.int
■ Lekarze zawiesili protest. Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA zawiesili trwający od maja protest - poinformowała rzeczniczka ministra spraw wewnętrznych i administracji Patrycja Hryniewicz. Po wielogodzinnych negocjacjach z dyrekcją szpitala lekarze postanowili o bezterminowym zawieszeniu wszelkich form akcji strajkowych i protestacyjnych - podkreśliła. Warszawski szpital MSWiA przyłączył się do protestu lekarzy 31 maja, wtedy też w placówce powstał komitet strajkowy.