statystyki

Jak zawierać umowy, gdy trzeba czasowo zastąpić podwładnego

autor: Oliwia Małecka13.07.2017, 18:35; Aktualizacja: 13.07.2017, 18:40
umowa, para, małżeństwo, związek, konkubinat

Jak zawierać umowy, gdy trzeba czasowo zastąpić podwładnegoźródło: ShutterStock

Nie każdy kontrakt jest dozwolony, gdy chodzi o objęcie obowiązków pracownika w okresie jego usprawiedliwionej absencji. Niedopuszczalne są piętrowe umowy na zastępstwo, przy których wykorzystuje się przesunięcia na stanowiskach wewnątrz firmy.

Choroba pracownika, w tym korzystanie przez niego ze zwolnienia lekarskiego, a także korzystanie z urlopu bezpłatnego czy urlopów związanych z rodzicielstwem to w praktyce najczęstsze przyczyny powierzania wykonywanych przez niego czynności innej osobie na podstawie umowy o pracę w celu zastępstwa pracownika.

Kodeks pracy nie zawęża katalogu powodów zawarcia umowy w celu zastępstwa do wymienionych przesłanek. Posługuje się przy tym ogólnym określeniem – umowa taka ma być zawierana na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 251 par. 4 pkt 1 k.p.). Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby umowy okresowe w celu zastępstwa pracownika zawrzeć np. w sytuacji, gdy opiekuje się on chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny, odbywa kwarantannę czy też w jakikolwiek inny sposób usprawiedliwił swoją nieobecność.

Po nowemu

22 lutego 2016 r., na mocy nowelizacji kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r., umowa na zastępstwo jako odrębny typ umowy została usunięta z ustawodawstwa i stała się umową na czas określony w celu zastępstwa pracownika. W konsekwencji zmieniono także okres wypowiedzenia takiej umowy z trzech dni roboczych (skreślenie art. 331 k.p.) na obowiązujące przy pozostałych typach umów o pracę (art. 36 par. 1 k.p.). Nadal jednak taka umowa jest dla pracodawcy korzystna i powoduje mniej obciążeń niż zwykła umowa na czas określony. Nie stosuje się do niej ani obowiązkowego przedłużenia umowy do dnia porodu w przypadku ciąży pracownicy (art. 177 par. 31 k.p), ani 33-miesięcznego łącznego limitu trwania umów na czas określony, ani ograniczenia liczby zawieranych umów do trzech (art. 251 par. 4 k.p.).

Pracodawcy szukają luki


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane