Obecna, dobra sytuacja na rynku pracy nie jest czymś danym na stałe; nie wszystko, co się dzieje w sferze gospodarki jest zależne od czynników krajowych - powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Konfederację Lewiatan.

Rafalska zadeklarowała, że ministerstwo jest otwarte na współpracę z partnerami społecznymi. Podziękowała za współpracę stronie społecznej w Radzie Dialogu Społecznego. Jak podkreśliła, dobrym przykładem współdziałania stron są rozmowy nad ustaleniem minimalnej stawki godzinowej.

„Obecna sytuacja, bardzo dobra, na rynku pracy, nie jest czymś danym na stałe. Nie wszystko, co się dzieje w sferze gospodarki jest zależne od czynników krajowych” - mówiła minister. Dodała, że jej resort dostrzega wyzwania, jakie stoją przed zmieniającym się rynkiem pracy.

„Zwiększa się rola zawodów kreatywnych, wymagających nieszablonowego działania, kosztem zawodów, które są oparte o powtarzalne, schematyczne czynności. Zadaniem rządu jest, aby nowe technologie były kluczem do pogodzenia, a nie barierą” – powiedziała Rafalska.

Według niej kluczem do pozytywnych zmian na rynku pracy jest m.in. zwiększenie finansowania edukacji, szkolnictwa branżowego, wprowadzenie większych ulg dla osób o niskich dochodach, zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

Jak podkreśliła, podniesienie minimalnego wynagrodzenia i wprowadzenie programu 500 plus nie zahamowało wzrostu gospodarczego, a wręcz odwrotnie. „Mamy wzrost PKB, spadek bezrobocia, wzrost zatrudnienia, zwiększenia wpływów do budżetu państwa, a przedsiębiorcy wykazują większą skłonność do inwestowania” – wyliczała Rafalska.

Przewodnicząca RDS, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz powiedziała, że praca w Radzie Dialogu Społecznego jest intensywna. „Przez te niecałe dwa lata musieliśmy skonsultować kilkaset aktów prawnych. Funkcjonujemy w bardzo wielu zespołach, mamy swoje filie w poszczególnych województwach” – podkreśliła.

„Mam nadzieję, że przez naszą pracę uda się to, co jest ogromnym problemem ciągle w Polsce. Wzajemne zaufanie i współpraca” – dodała.

Podczas spotkania ogłoszono manifest przyszłości pracy, pod którym podpisali się minister Rafalska, przewodnicząca RDS oraz minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

W manifeście apeluje się o dostosowanie prawa i stosunków pracy do wymogów gospodarki XXI wieku. „Szczególnie przez wprowadzenie form zatrudnienia, uwzględniającego postęp, korzystnych dla pracodawców” - napisano.

W manifeście zaapelowano także o dostosowanie „jakości edukacji do nowoczesnego rynku pracy, efektywnego kształcenia przez całe życie, łącznie z systemem skutecznego przekwalifikowania. Stopniowego wydłużania aktywności zawodowej, która jest naturalnym następstwem wydłużania życia”.