Od czerwca obywatele Ukrainy mogą bez wizy podróżować przez 90 dni w ciągu roku po Unii Europejskiej. Z badań wynika, że pracujący w Polsce nie chcą wyjechać do strefy Schengen. Jednak sama możliwość odpływu znacznej grupy pracowników spowodowała, że polscy pracodawcy płacą pracownikom ze Wschodu więcej.

Z badania zrealizowanego przez Fundację Inicjatywy Demokratyczne wynika, że dla ponad połowy Ukraińców, wprowadzenie możliwości przemieszczania się po Europie bez wizy nie jest ważne (24 proc. mało ważne, 34 proc. w ogóle nieważne). Ponadto, 4 na 10 obywateli Ukrainy zadeklarowało, że zdecydowanie nie zamierza korzystać z możliwości podróżowania po Europie i odwiedzać krajów strefy Schengen, co piąty raczej nie wybiera się do Unii Europejskiej. Z możliwości podróżowania bez wizy zamierza skorzystać 32 proc. obywateli Ukrainy. Głównie w celach turystycznych (64 proc. wskazań) oraz odwiedzenia rodziny i przyjaciół (22 proc. ). Zamiar znalezienia pracy dzięki ruchowi bezwizowemu deklaruje tylko co piąty obywatel Ukrainy (22 proc. ), choć zdecydowana większość wie (62 proc. ), że nie będzie to legalne.

Eksperci podkreślają, że dla obywateli zza wschodniej granicy szukających pracy, Polska wciąż pozostaje wyborem numerem jeden. Tylko w II kwartale 2017 r. liczba Ukraińców zatrudnionych przez Work Service Ukraine wzrosła o 30 proc.rok do roku.

- Wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Ukrainy wprowadziło nerwowość na polskim rynku pracy. Pracodawcy zaczęli się obawiać, że w związku ze zmianą odpłynie część zatrudnionych, których przyciągnie wizja wyższych zarobków w krajach zachodniej Europy. Rzeczywiście jest tak, że każdy odpływ potencjalnych pracowników zza wschodniej granicy zwiększa lukę na rynku pracy. Jednak pierwsze tygodnie po wprowadzeniu nowego prawa, jak i wyniki przywołanego przez nas badania, pokazują, że polscy pracodawcy nie mają większych powodów do obaw– mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Zarządzający Work Service Ukraine.

Presja płacowa

Po wprowadzeniu ruchu bezwizowego pracodawcy zaczęli płacić Ukraińcom więcej. Z raportu agencji pośrednictwa pracy Upper Job wynika, że w okresie od maja do lipca pensje pracowników fizycznych wzrosły o 33 proc. (z 9 zł netto do 12 zł netto).

O 25 proc. więcej zarabiają murarze. Ich wynagrodzenie netto wzrosło z 20 zł do 25 zł. Jeszcze lepiej zarabiają tynkarze. Za godzinę pracy otrzymują 30 zł netto, podczas gdy w maju było to 25 zł.

Najmniej, bo o 17 proc., wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali 12 złotych netto za godzinę, a w lipcu mogą liczyć na 14 złotych.

- Obywatel Ukrainy chce więcej zarobić, ale legalnie. Widzimy to m.in. w naszej firmie, gdzie właśnie możliwość podjęcia legalnej pracy, z wszystkimi przywilejami, jakie się z tym wiążą, to jeden z ważniejszych argumentów. Nie bez znaczenia jest również to, że coraz częściej pracodawcy, żeby przyciągnąć pracownika zza wschodniej granicy, oferują dodatkowe benefity, takie jak Internet, zakwaterowanie czy transport do miejsca pracy – mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Zarządzający Work Service Ukraine.

Pod koniec roku 2 mln Ukraińców w Polsce

Z prognoz Ukraińskiego Centrum Analitycznego wynika, że do końca 2017 roku obywateli Ukrainy pracujących w Polsce będzie aż 2 mln. Oznacza to podwojenie ich liczby w porównaniu do ubiegłego roku, w którym wydano ponad milion oświadczeń o pracę dla Ukraińców. Taki wzrost to pochodna m.in. dużego zapotrzebowania na kadrę – od 2013 roku regularnie rośnie liczba wolnych miejsc pracy, która w ostatnim roku przekroczyła 89 tys. w porównaniu do 71 tys. w 2015 roku. Najwięcej wolnych miejsc pracy czeka w województwie mazowieckim (20,4 tys.), śląskim (10,7 tys.) oraz wielkopolskim (9,9 tys.). Nie bez znaczenia jest też rekordowo niskie bezrobocie. Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w maju br. w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 4,5 proc. (podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 7,8 proc. ). Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce zajmują głównie stanowiska niższego szczebla lub wykonują prace sezonowe, m.in. przy zbiorze truskawek, na farmach czy w magazynach. Jednak coraz częściej poszukuje się specjalistów średniego szczebla. Oferty tego typu stanowią 28 proc. wszystkich ofert Work Service Ukraine.