statystyki

ZUS podważa linię orzeczniczą SN

autor: Paulina Szewioła11.07.2017, 07:48; Aktualizacja: 11.07.2017, 13:15
Stanowisko ZUS nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy systemowej, ani w orzecznictwie.

Stanowisko ZUS nie znajduje uzasadnienia w przepisach ustawy systemowej, ani w orzecznictwie.źródło: ShutterStock

Zdaniem zakładu obywatele Ukrainy, niemający karty stałego pobytu, ale pracujący w naszym kraju, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w Polsce.

Przedsiębiorca zatrudnia na umowę zlecenie obywateli Ukrainy, którzy nie posiadają zezwolenia na pobyt stały na terytorium Polski. Chodzi o trzy kategorie cudzoziemców.

Pierwsza grupa to osoby, których pobyt w Polsce nie przekracza 6 miesięcy i ich zatrudnienie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, złożonego przez polskiego pracodawcę. Druga kategoria to obcokrajowcy, którzy uzyskali pozwolenie typu A na pobyt czasowy i pracę na terytorium Polski do roku. Trzecia obejmuje z kolei osoby, które uzyskały zezwolenie na pracę i pobyt czasowy do trzech lat.

Zatrudnieni przez spółkę obcokrajowcy pracują na plantacjach, zbierają owoce oraz wykonują zadania związane z pielęgnacją roślin. Firma ma jednak wątpliwości, czy zaangażowani przez nią Ukraińcy, których pobyt w Polsce ma charakter tymczasowy, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w naszym kraju.

Wnioskodawca uważa, że nie. Jednak dla pewności zdecydował się wystąpić do ZUS z prośbą o interpretację przepisów. W uzasadnieniu wniosku powołuje się na art. 5 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1442 ze zm.), który stanowi, że nie podlegają ubezpieczeniom obywatele państw obcych, których pobyt na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych. Z powyższego przepisu spółka wysnuła wniosek, że nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku zatrudnianych obywateli Ukrainy, ponieważ nie posiadają oni kart stałego pobytu w naszym kraju.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Joanna(2017-07-12 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jest umowa polsko ukraińska o zabezpieczeniu społecznym.

    Odpowiedz
  • Wiesiek(2017-07-12 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie- jest umowa i ona stanowi wyraźnie, że zgodnie z prawem terytorialności Ukrainiec podlega ubezpieczeniom w kraju faktycznego wykonywania pracy, a art. 5 ustawy o sus (na który powołują się autorzy) mówi, ze stosuje się go z zastrzeżeniem, że umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej. Od 2014 umowa pol-ukr stanowi inaczej, a powołane orzeczenia SN są z 2007-2008r. Poza tym były wydane w czasach, gdy w Polsce nie pracowało 1 mln Ukraińców, dotyczyły osób prowadzących działalność, które nawet w Polsce nie przebywały. Nie wyobrażam sobie jakiej konstytucyjnej zasadzie miałoby hołdować nieobejmowanie Ukraińców ubezpieczeniami społecznymi, podczas gdy wykonują oni pracę w Polsce na podstawie umowy zawartej w polską firmą. W czymże taki Ukrainiec jest lepszy/goryszy od swojego polskiego kolegi stojącego obok przy taśmie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane