statystyki

Powyżej pewnego wieku pilot nie poleci

autor: Paulina Szewioła06.07.2017, 07:19; Aktualizacja: 06.07.2017, 09:25

Granica wieku 65 lat przewidziana w prawie UE w odniesieniu do pilotów przewożących pasażerów, towary lub pocztę jest zgodna z prawem Unii – uznał wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczy niemieckiego pilota Wernera Friesa, który był zatrudniony przez Lufthansę. Po osiągnięciu 65 lat, czyli wieku przewidzianego w prawie UE dla pilotów w zarobkowym transporcie lotniczym, firma rozwiązała z nim umowę o pracę. Pomimo iż do wygaśnięcia kontraktu zostały mu jeszcze dwa miesiące. Mężczyzna wystąpił zatem do sądu z żądaniem zasądzenia od spółki zapłaty wynagrodzenia przysługującego za ten okres. Uważał bowiem, że wspomniana granica lat stanowi dyskryminację ze względu na wiek i narusza wolność wyboru zawodu, tym samym jest niezgodna z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.

Niemiecki sąd pracy, przed którym toczy się spór, wystąpił do TSUE z pytaniem prawnym o ważność i zakres spornej granicy wieku.

Trybunał w wyroku odpowiedział, że jest ona umotywowana potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym w Europie. W jego ocenie zdolności fizyczne konieczne do wykonywania zawodu pilota liniowego pogarszają się z upływem lat, dlatego wprowadzona granica wieku pozwala zminimalizować ryzyko wypadków z tego powodu.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane