statystyki

Powyżej pewnego wieku pilot nie poleci

autor: Paulina Szewioła06.07.2017, 07:19; Aktualizacja: 06.07.2017, 09:25

Granica wieku 65 lat przewidziana w prawie UE w odniesieniu do pilotów przewożących pasażerów, towary lub pocztę jest zgodna z prawem Unii – uznał wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE.

Sprawa dotyczy niemieckiego pilota Wernera Friesa, który był zatrudniony przez Lufthansę. Po osiągnięciu 65 lat, czyli wieku przewidzianego w prawie UE dla pilotów w zarobkowym transporcie lotniczym, firma rozwiązała z nim umowę o pracę. Pomimo iż do wygaśnięcia kontraktu zostały mu jeszcze dwa miesiące. Mężczyzna wystąpił zatem do sądu z żądaniem zasądzenia od spółki zapłaty wynagrodzenia przysługującego za ten okres. Uważał bowiem, że wspomniana granica lat stanowi dyskryminację ze względu na wiek i narusza wolność wyboru zawodu, tym samym jest niezgodna z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej.

Niemiecki sąd pracy, przed którym toczy się spór, wystąpił do TSUE z pytaniem prawnym o ważność i zakres spornej granicy wieku.

Trybunał w wyroku odpowiedział, że jest ona umotywowana potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym w Europie. W jego ocenie zdolności fizyczne konieczne do wykonywania zawodu pilota liniowego pogarszają się z upływem lat, dlatego wprowadzona granica wieku pozwala zminimalizować ryzyko wypadków z tego powodu.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane