statystyki

Pre-pack: Po wyroku TSUE nowe argumenty za transferem

autor: KTop06.07.2017, 09:54; Aktualizacja: 06.07.2017, 11:06
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Wyrok TSUE nie pozwala więc na jednoznaczne przesądzenie, czy na gruncie polskich przepisów o pre-packu dochodzi do przejścia zakładu pracy.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2017 r. (sygn. C-126/16) uznał, że w przypadku procedury przygotowanej likwidacji, czyli tzw. pre-packu, w ramach której upadająca firma zbywana jest w całości lub w części, nabywca wraz z przedsiębiorstwem przejmuje także jego pracowników. Pisaliśmy o tym w DGP z 27 czerwca 2017 r. („Pre-pack z ochroną zatrudnionych osób” – nr 122/2017).

OPINIE EKSPERTÓW

Wyrok TSUE z 22 czerwca 2017 r. (sygn. C-126/16) został wydany w trybie prejudycjalnym, w związku z czym jest wiążący dla sądu holenderskiego, który zwrócił się do trybunału z pytaniami dotyczącymi zgodności prawa krajowego z unijnym oraz stosowania i wykładni art. 5 dyrektywy 2001/23/WE. Niewątpliwie wyrok ten będzie miał również znaczenie przy wydawaniu orzeczeń przez inne sądy holenderskie, a w zakresie wykładni art. 5 dyrektywy również dla sądów innych państw członkowskich.

Należy jednak zwrócić uwagę, że pomiędzy holenderską nieuregulowaną procedurą pre-packu a polską procedurą (uregulowaną w prawie upadłościowym) występują znaczne różnice, m.in. w zakresie sprawowania nadzoru nad tą procedurą przez organy publiczne. Ponadto rozważenia wymagałoby, czy w przypadku polskiej procedury pre-packu kluczowe znaczenie ma kontynuacja dotychczasowej działalności operacyjnej, czy może jednak podstawowym celem ustawodawcy była maksymalizacja zaspokojenia wierzycieli, co oceniał trybunał na gruncie sprawy holenderskiej.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane