statystyki

Pre-pack: Po wyroku TSUE nowe argumenty za transferem

autor: KTop06.07.2017, 09:54; Aktualizacja: 06.07.2017, 11:06
prawo, przepisy, sąd, wyrok, orzeczenie

Wyrok TSUE nie pozwala więc na jednoznaczne przesądzenie, czy na gruncie polskich przepisów o pre-packu dochodzi do przejścia zakładu pracy.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 22 czerwca 2017 r. (sygn. C-126/16) uznał, że w przypadku procedury przygotowanej likwidacji, czyli tzw. pre-packu, w ramach której upadająca firma zbywana jest w całości lub w części, nabywca wraz z przedsiębiorstwem przejmuje także jego pracowników. Pisaliśmy o tym w DGP z 27 czerwca 2017 r. („Pre-pack z ochroną zatrudnionych osób” – nr 122/2017).

OPINIE EKSPERTÓW

Wyrok TSUE z 22 czerwca 2017 r. (sygn. C-126/16) został wydany w trybie prejudycjalnym, w związku z czym jest wiążący dla sądu holenderskiego, który zwrócił się do trybunału z pytaniami dotyczącymi zgodności prawa krajowego z unijnym oraz stosowania i wykładni art. 5 dyrektywy 2001/23/WE. Niewątpliwie wyrok ten będzie miał również znaczenie przy wydawaniu orzeczeń przez inne sądy holenderskie, a w zakresie wykładni art. 5 dyrektywy również dla sądów innych państw członkowskich.

Należy jednak zwrócić uwagę, że pomiędzy holenderską nieuregulowaną procedurą pre-packu a polską procedurą (uregulowaną w prawie upadłościowym) występują znaczne różnice, m.in. w zakresie sprawowania nadzoru nad tą procedurą przez organy publiczne. Ponadto rozważenia wymagałoby, czy w przypadku polskiej procedury pre-packu kluczowe znaczenie ma kontynuacja dotychczasowej działalności operacyjnej, czy może jednak podstawowym celem ustawodawcy była maksymalizacja zaspokojenia wierzycieli, co oceniał trybunał na gruncie sprawy holenderskiej.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane