statystyki

Za pomyłkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapłacą podatnicy

autor: Bożena Wiktorowska03.07.2017, 07:55; Aktualizacja: 03.07.2017, 08:31
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Pomyłki wynikają z tego, że przepisy ubezpieczeniowe są niejasne.źródło: ShutterStock

Sprawy dotyczące odstąpienia od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z funduszu chorobowego muszą być rozpatrywane przez sąd okręgowy. A to dlatego, że należą do kategorii spraw z ubezpieczeń społecznych. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Powodem zajęcia się tematem było pytanie prawne dotyczące właściwości sądu rozpatrującego sprawę ubezpieczonej, która wystąpiła do ZUS o anulowanie jej długu związanego z nienależnie pobranym chorobowym. Wcześniej organ rentowy na podstawie prawomocnego wyroku pozbawił kobietę prawa do zasiłku chorobowego za lata 2002–2005. Na tej podstawie zainteresowana została zobowiązana do zwrotu otrzymanych świadczeń. Kobieta miała zwrócić 43,5 tys. zł. Przy czym kwota nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wyniosła 19,8 tys. zł, a odsetki aż 23,6 tys. zł.

Kobieta pobiera teraz niską rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, więc nie ma z czego spłacić tak dużego długu wobec ZUS. I właśnie z tego powodu wystąpiła do organu rentowego o odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Ten jednak odmówił. Zainteresowana wniosła odwołanie, które trafiło do sądu rejonowego. Ten zaś uznał, że nie ma żadnych powodów do anulowania długu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ZUSKA(2017-07-04 06:27) Zgłoś naruszenie 10

    Tak to jest. Pracowników ZUS-u, którzy tylko wykonują swoje obowiązki pobierając obowiązkowe składki na ubezpieczenia nazywa się złodziejami, a osoby, które wyłudzają świadczenia, np, zasiłki chorobowe na podstawie lewych zwolnień kupionych u lekarza - biednymi ofiarami bezdusznych urzędników.

    Odpowiedz
  • PIOTR WOLLNIK(2017-07-25 22:16) Zgłoś naruszenie 00

    PIOTR WOLLIK

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane