statystyki

PFRON żąda milionów, które dopłacił do pensji

autor: Michalina Topolewska29.06.2017, 07:28; Aktualizacja: 29.06.2017, 08:46
niepełnosprawni

Pracodawcy są zaskoczeni, bo PFRON nie prowadził u nich żadnego postępowania wyjaśniającego, tylko przesłał wezwania nakazujące zwrot nienależnych pieniędzy w ciągu trzech miesięcy – podkreśla Edyta Sieradzka.źródło: ShutterStock

Firmy, które miały zatrudnionych niepełnosprawnych pracowników przed 1 stycznia 2009 r., ale dopiero po tej dacie zaczęły na nich pobierać dofinansowania do wynagrodzeń, otrzymują teraz wezwania do ich zwrotu. Niektóre z nich muszą oddać nawet 2–3 mln zł.

O takiej praktyce ze strony funduszu alarmuje Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON). Co do zasady unijne przepisy, które mają zastosowanie w stosunku do subsydiów płacowych, wymagają wykazania, że pracownik został zatrudniony w ramach tzw. efektu zachęty (polega on na udowodnieniu, że na skutek przyjęcia do pracy osoby niepełnosprawnej doszło do wzrostu zatrudnienia ogółem w porównaniu z przeciętnym stanem zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy). Ten wymóg nie obowiązuje jednak w przypadku osób niepełnosprawnych, które zostały pracownikami przed 1 stycznia 2009 r., a więc gdy nie obowiązywały jeszcze regulacje UE w zakresie efektu zachęty (a od 1 lipca 2016 r. dodatkowo, gdy osoba doznała dysfunkcji zdrowotnej już po podjęciu zatrudnienia).

Tyle tylko, że wśród pracodawców są zarówno przedsiębiorcy, którzy już przed tą graniczną datą pobierali dofinansowania do wynagrodzeń na niepełnosprawnych pracowników, jak i tacy, którzy zarejestrowali się w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w późniejszym okresie.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane